Medimagazin logo

Ebeveynin tutarsız disiplini, çocukta korkuları artırıyor

Karanlık, gök gürültüsü gibi birçok etken 3-6 yaş arası çocukların korkularından birkaçı.
Kaynak: ZAMAN
Ebeveynin tutarsız disiplini, çocukta korkuları artırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
 
Çocukluk çağı korkularının bu yaşlarda artış gösterdiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi uzman psikoloğu Aylin Sezer, ailelerin de farkında olmadan bu korkulara yenilerini eklediğini belirtiyor. 
 
Bebeklik döneminde yüksek ses, parlak ışık gibi etkenlerle başlayan korku algısının, çocuğun yaşı büyüdükçe değiştiğini söyleyen Sezer, “Çocuklar 3-4 yaşına kadar yüksek ses, hızlı hareketler ve özellikle anne-babadan ayrılmaya dair korkular yaşarken; 4-6 yaş arası daha çok karanlık, canavarlar, gece duydukları garip sesler ve köpek gibi hayvanlara dair korkular geliştiriyor.” diyor. Yaramazlık yapan çocuğu “Seni doktora götüreceğim, iğne yapacak.” diye korkutmanın daha sonra doktor fobisi oluşturacağını aktaran uzman, “Yaramazlık yaparsan seni köpeklere veririm, sokakta elimi tutmazsan seni dilenciler alır gibi tehditlerin çocuklarda yeni korkular oluşturması çok doğal.” diye konuşuyor. Anne ve babanın tutarsız disiplin yöntemlerinin de korkuları artırabileceğini anlatan Aylin Sezer şunları öneriyor: 
 
“Çocuğunuzun korkusuna saygı gösterin. Korkuyla uğraşması için cesaretlendirin. Güvenli ve istikrarlı bir ortam oluşturun. Buna rağmen korkular, gündelik yaşamını engelliyorsa, yaşına ve karakterine uygun olmayan davranışlar gösteriyorsa, fiziksel nedeni olmayan, ısrarcı bedensel şikâyetleri varsa (sürekli karın ağrısı, baş ağrısı gibi) mutlaka bir çocuk ruh sağlığı uzmanına başvurun.”
ebeveynin
tutarsız
disiplini
çocukta
korkuları
artırıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir