Medimagazin logo

Dövmenin sakıncalarına yenisi eklendi

Zararları bilinse de gençler arasında ilgi çeken dövmenin sağlığa etkileri sürekli konuşuluyor. Yeni bir araştırmaya göre dövmenin hiç tahmin edilemeyecek bir sorunu tetikleme ihtimali ortaya çıktı: üveit hastalığı.
Kaynak: BUGÜN
Dövmenin sakıncalarına yenisi eklendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Dövmenin pek çok sakıncasına bir yenisi daha eklendi: Üveit. Veni Vidi Göz Grup Uzmanlarından Doç. Dr. Tuğrul Akın, “Hayatı zorlaştıran ve görme kaybına sebep olan tehlikeli bir göz rahatsızlığı olan üveit hastalığı, gözün orta tabakasında yer alan üvea'nın iltihaplanması durumudur. Ne yazık ki dövmelerde kullanılan siyah boyaların, üvea’nın iltihaplanmasına neden olabileceği ile ilgili yeni bilimsel araştırmalar var” dedi.
Siyah dövme boyası tetikliyor
 
Gözümüzü dışardaki tehlikelerden veya zararlı durumlardan korumaktan bahsederken, tipik olarak bilinen temel güvenlik ipuçları hemen akla geliyor. Örneğin; tehlike potansiyeli olan ekipmanların yakınında çalışmamak veya kazalardan korunmak için çalışma gözlüğü takmak gibi. Birçoğumuzun aslında pek de bilmediği fiziksel kazalar, yaralanmalar kadar yaşam şeklinden kaynaklanan birçok dış faktör de göz sağlığımızı tehdit ediyor.
 
Dövmelerde kullanılan siyah boyalar da bunlardan bir tanesi. Doç. Dr. Tuğrul Akın’ın verdiği bilgilere göre Ophthalmology Times dergisinde yayımlanan bir çalışmada dövmelerin sebep olduğu üveitler incelenmiş ve bu çalışmadaki hastalarda geniş dövmeler dikkat çekmiş. Sonuç olarak, dövmesi olan kişilerde üveit hastalığının görülebileceği bildirilmiş.
dövmenin
sakıncaları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir