Medimagazin logo

Cildinizi sıcaklardan koruyun

Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Sema Karaoğlu, "Aşırı sıcaklar genel vücut sağlığının yanı sıra cilt sağlığını da olumsuz etkilemektedir.
Cildinizi sıcaklardan koruyun
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Güneş ışınlarının zararlı etkileri nedeniyle ciltte oluşabilecek sorunlara karşı önlemler alınmalıdır. Özellikle deniz ve havuz gibi ortak kullanım alanlarında cilt sağlığının korunması büyük önem taşımaktadır" dedi.
 
 
 
Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Sema Karaoğlu, yaz aylarında cilt sağlığının önemi hakkında şu bilgileri verdi
:
Aşırı terleme mantar enfeksiyonları nedeni
 
"Sıcaklarla birlikte terleme de artar ve vücudun kıvrımlı bölgelerinde (kasık, meme altları, gıdı, kol altları) pişikler, özellikle bebeklerde isilikler, gövdede ve ayaklarda mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Bu nedenle sıcak havalarda sık duş almak, duştan sonra uygun nemlendiriciler kullanmak, açık renkli ve pamuklu- keten kumaşlardan oluşan giysileri tercih etmek cildin ısı ve nem dengesini korumak bakımından çok önemlidir. Yaz aylarında aknelerde de artış görülmektedir. Mutlaka uygun yıkama jelleri ile yüz, sabah akşam düzenli olarak yıkanmalı, uygun toniklerle rahatlaması sağlanmalıdır.
 
Yaz aylarında aşırı makyajdan kaçının
 
Güneş yanıkları ve alerjileri de aşırı sıcaklarda en sık görülen sorunların başında gelmektedir. Tatilde deniz, havuz kenarında olan kişiler, sıcak altında tarlalarda çalışanlar, ışık duyarlılığı yapan ilaç kullananlar (akne ilaçları, epilepsi ilaçları gibi)i bağ dokusu hastalığı olanlar, akne rozasea hastası olan kişiler güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelidir. Ayrıca foto duyarlılık yapabilecek makyaj malzemelerinden kaçınılmalı, yüze de mümkün olduğunca az makyaj yapılmalıdır. Aksi halde güneş yanıkları, lekeler veya var olan hastalıklarda alevlenmeler oluşabilir, güneşten etkilenen bu alanlarda lekeler görülebilir. “Melasma” denilen ve özellikle yüzde görülen bu durum, tedavisi oldukça uzun süren bir sağlık sorunudur.
 
Duş sonrası nemlendirici kullanın
 
Sıcak havalarda sık duş alındığından, kullanılan şampuan miktarı da dolaylı olarak artmaktadır. Bu da; hem su hem de şampuan maruziyetine sık kalan deride kuruluk sebebidir. Dolayısıyla her duştan sonra uygun bir vücut nemlendiricisi kullanılması gerekmektedir. Aksi halde kuruluk kaşıntıya neden olarak deride sıyrıklara oda terin etkisi ile de değişik deri enfeksiyonlarına davetiye çıkarabilir.
 
Deniz ve havuz kenarında ıslak zemine basmayın
 
Sıcaklarda toprakla uğraşanlar da güneşten korunmalıdır. Uzun kollu giysiler ve şapka kullanımı güneşten korunmaya yardımcı olur. Deniz ve havuz kenarında tatilini geçirenler ise ıslak zemine çıplak ayakla basmamalı, bir başkasının terlik ve mayo gibi özel eşyasını giymemelidir. Bunlar mantar enfeksiyonlarının çok kolay bulaşmasına yol açabilir. Özellikle diyabeti olan hastalar bu uyarılara çok daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü diyabet hastalarında yaralar daha zor ve uzun sürede iyileşmektedir." 
cildinizi
sıcaklardan
koruyun
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir