Medimagazin logo

Boyu uzattığı iddia edilen bu maddelere dikkat

Prof. Büyükgebiz: “Boy uzattığı iddia edilen bitkisel ürünler ve ayak tabanlarının hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.”
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ
Boyu uzattığı iddia edilen bu maddelere dikkat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Piyasada isminde uzama ve büyüme ile ilgili kelimelerin bulunduğu, ‘gıda takviyesi’ adı altında Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni ile satıldığı belirtilen veya ayak tabanlığı şeklinde kullanılarak Uzak Doğu ülkelerinden ithal edildiği belirtilen bazı ürünlerin boyu uzattığı, hatta 20 yaşından sonra bile uzama sağladığı konusunda internet ortamında birçok site reklam yapıyor. Hatta bazen medyada da yer alıyor bu tür haberler.’
 
Böyle diyor Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz ve aileleri bu konuda dikkatli olmaya çağrıyor.
 
Uzaması mümkün değil!
 
Normal bir insanda boy uzamasının genetik ve hormonal yapının yanı sıra, beslenme ve spor gibi birçok çevresel faktörün etkisi altında olduğunu belirten Prof. Büyükgebiz, “Tüm bu faktörler normal olduğunda, ancak kişi genetik olarak belirlenmiş boyuna ulaşabilir.
 
Kişinin boyunun normal olup olmadığı aynı yaş ve cinsteki normal kişilerle karşılaştırılarak saptanır. Normal boyda bir kişinin boyunun uzatılmasına gerek olmadığı gibi, bu gibi besin katkı maddeleri ve ilaçlarla daha fazla uzaması da mümkün değildir” uyarısında bulundu.
 
Ergenlikten önce değerlendirilmeli
 
Prof. Büyükgebiz, büyümenin kemiklerin eklem yerlerinde bulunan büyüme kıkırdakları yardımıyla gerçekleştiğini ve erkeklerde en geç 18 yaş civarı, kızlarda ise düzenli adet gördükten birkaç yıl sonra bu kıkırdakların kemikleştiğinden büyümenin de durduğunu ve kişi erişkin boyuna ulaştığını belirtti.
 
Prof. Büyükgebiz şunları söyledi: “Bundan sonra kişinin boyunun kısa olsa bile daha fazla uzaması, bu tür besin katkı maddeleri veya herhangi bir ilaç tedavisi ile mümkün değildir.
 
Bu nedenle boy kısalığından şüphelenilen olguların mümkün olan en erken yaşta ve tercihen ergenlikten önce değerlendirilmesi gerekir.”
 
Büyüme kıkırdakları erken kapanır
 
Piyasada Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni ile satıldığı söylenen ve tamamen bitkisel karışımlardan ibaret ürünlerin boyu uzattığı iddiasının hiçbir bilimsel temele dayanmadığını da vurgulayan Prof. Büyükgebiz sözlerini şöyle sürdürdü: “Marketten satın alabileceğiniz her besin maddesi gibi bu ürünler de Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni ile satılmaktadır.
 
Söz konusu ürünlerin içindeki maddeler normal beslenen bir kişinin günlük  ihtiyacını sağlayabileceği ve ekstra katkıya ihtiyaç duymayacağı mineral ve vitaminlerden oluşmaktadır.
 
Bitkisel kaynaklı olduğu söylenenler ise yüksek miktarda doğal östrojen içerebileceklerinden, çocukların büyüme kıkırdaklarının erken kapanmasına neden olabilirler.”
 
Takviyeye  ihtiyaç yok
 
Normal beslenen ve beslenmeyi bozacak herhangi bir hastalığı olmayanlarda doktor tavsiyesi dışında ek gıda takviyesine ihtiyaç olmayacağını da belirten Prof. Büyükgebiz, ayak tabanlığı şeklinde kullanılan ve boy uzattığı söylenen ürünlerin de yeterli  ve güvenilir bilimsel dayanaklarının kesinleşmediğini vurguladı.
bitkisel
ürünler
ayak
tabanlarına
dikkat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir