Medimagazin logo

Bilinçsiz kullanım kalıcı hasar bırakıyor

Spor salonlarında, evlerde, belediyelerin parklara kurduğu spor aletlerinde yapılan bilinçsiz spor, vücudumuzda kalıcı hasarlar ve var olan ağrıların ve hastalıkların daha da ilerlemesine yol açabiliyor.
Kaynak: Hürriyet
Bilinçsiz kullanım kalıcı hasar bırakıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fizyorem Fizik Tedavi Merkezi doktoru Prof. Dr. Gülçin Gülşen uyarıyor, "Spor merkezlerinde, evdeki koşu bantlarında ve parklarda ki spor aletlerinde yanlış spor sonrası kas ve iskelet sistemi sorunları yaşayan hastalarımız oluyor. Bu aletler bilinçsiz kullanılırsa yarar yerine zarar getirebilir."

EVE SPOR ALETİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Evlere spor aleti almak cazip geldiği için son yıllarda koşu bantları çok tercih edilir oldu. Ancak genellikle yanlış seçimler yapılıyor ve kişilerde rahatsızlıklar ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle koşu bantları alırken yumuşatıcı sistemi var mı diye bakmak gerekiyor. Koşu bantlarında tartan dediğimiz yumuşatıcı sistemin olması gerekiyor. Yumuşatıcısı olmayan koşu bantlarında kalça, diz ve ayak bileği eklemine fazla yük biniyor. Örneğin çim sahalar yumuşatılmıştır, çim sahalarda direkt ayak bileğine yük binmez. Oysa beton zeminde koşarken yük vücutta eşit dağılmaz. Aynı mantık koşu bantları için de geçerlidir. Yumuşatıcısı olmayan koşu bantları nedeniyle sakatlanan çok hasta ile karşılaşılıyor.


SPOR MERKEZLERİNDE TEHLİKELİ SPOR

Spor merkezlerinde de yanlış uygulamalar var. Spor merkezlerinde kişiye yönelik egzersiz programları verildiği söyleniyor. Bunu düzenleyen kişiler egzersizi bilen spor akademisi mezunu kişilerdir ancak hastalığı ve ona uygun hangi egzersizin verileceğini bilmiyorlar. Dolayısıyla kişinin anatomik yapısına uygun egzersiz ve varsa hastalığına (boyun, bel fıtığı, kireçlenme, kemik erimesi, menisküs ve bağ yaralanmaları, kas problemleri) yönelik uygun egzersiz programı düzenlenmemiş oluyor. Başkasının ilacını kullanan kişi örneği gibi kendine uygun olmayan egzersizleri yapan kişiler de yarar yerine zarar görüyor. Ağırlıklarla çalışmalar da yanlış verildiği zaman eklemlerde aşınma, kaslarda ve bağlarda yırtılmalara sebep olabiliyor. Oysa kişiye özel egzersiz programları, kişinin anatomik yapısı, kas, eklem yapısı, postürü ve mevcut hastalıklarının değerlendirilmesi ile ortaya çıkmalıdır.

BELEDİYELERİN AÇIK ALANLARA KURDUĞU SPOR ALETLERİ BİLİNÇLİ KULLANILMIYOR

Açık alanlardaki spor aletleri daha önce spor yapmış kişiler dikkatli kullanırsa sorun yaratmaz ancak spor alışkanlığı olmayan biri bilinçsiz kullanırsa sakatlanabilir. Mesela açık alanlara konulan spor aletleri arasında bulunan bel çevirme hareketinin çok tercih edildiğini görüyorum. Oysa bu hareket fizik tedavi uzmanlarının kesinlikle önermediği, disk kaymalarına yol açabilecek son derece zararlı bir hareket.

SPOR ALETLERİNİN KİŞİYE ZARAR VERMEMESİ İÇİN DİKKAT EDİLECEKLER

Bizim toplumumuzda çocukluktan itibaren spor yapma alışkanlığı yok. Yetişkin bir kişi de hiçbir kontrolden geçmeden aletlerle spor yapmaya başladığında bildiği ya da bilmediği rahatsızlıkları sıkıntı yaratabiliyor. Bunun için mutlaka hekim kontrolünden geçerek spora başlanmalıdır. Kişinin öncelikle kalp-damar sistemi yönünden kardiyoloji uzmanınca değerlendirilmesi, spora başlaması uygun ise, kas iskelet sistemi için fizik tedavi uzmanının değerlendirmesinden sonra belirlediği uygun egzersiz programı tercih edilmelidir.

spor
sporda yanlış hareketler
spor aletlerinin kullanımı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir