Medimagazin logo

‘Ayakkabının modelinden çok rahatlığına dikkat edin’

Adana Asmer Ayak Sağlığı Uzmanı Mukaddes Öz, ayakkabı seçilirken model ve renginden çok rahatlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
‘Ayakkabının modelinden çok rahatlığına dikkat edin’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Mukaddes Öz ortopedik ayakkabıların vücudun rahat taşınmasını sağladığını ve omuriliğin duruşunu desteklediğini belirterek, "Doğal malzemeden üretilen ayakkabılar cilt sağlığının korunmasını sağlar, nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Doğru ayakkabı ve sandaletler de ayağa egzersiz yaptırır" dedi.
 
Giydikçe genişler, rahat olur düşüncesiyle alınan ayakkabıların basma bozukluğuna, tırnak batmalarına, ayak mantarlarına, acılı nasırlara, ayak parmaklarında şekil bozukluklarına, ayak, bacak ve bel ağrılarına ve ayakta kalıcı deformasyonlara neden olabileceğine değinen Öz "Ayakkabı seçerken ilk kriterin; model ve renkten önce rahatlık olması gerekir. Ayak sağlığı ayakkabı seçimiyle doğru orantılıdır" şeklinde konuştu.
 
Ayakkabıların alınırken doğal malzemeden imal edilmiş olmasına dikkat etmenin önemli olduğunu vurgulayan Öz, ayrıca anatomik ayakkabıların taban yapısının, ortopedik ayakkabılara göre çok yumuşak olduğunu belirterek, "Yumuşak olan taban yapısı kişini ayak şeklini alır ve basış noktalarını değiştirme özelliği yoktur" dedi.
 
Ayak rahatsızlıklarından kurtulmak için yapılan tüm tedavilerin düzenli olarak uygulanması gerektiğini belirten Öz, ayakkabı kullanımının tedavilerde olumlu sonuç vermesi için önemli bir etken olduğunu ortopedik ayakkabıların da düzenli kullanılması gerektiğini belirtti.
 
Kişinin ayak yapısına en uygun taban bulmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Öz, ortopedik olmayan ayakkabıların bile bot, çizme, terlik, sandalet, spor ayakkabı gibi birçok modelin ortopedik özellik kazanabileceğini söyledi.
ayak sağliği
ayakkabi seçi̇mi̇
nasil ayakkabi gi̇yi̇lmeli̇
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir