Medimagazin logo

Ayak mantarı deyip geçmeyin

Ayak mantarı oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlikten sonra görülür. En sık görülen ve en çok tekrar eden mantar enfeksiyonudur. Diğer mantar enfeksiyonlarıyla birlikte görülebilir. Ayak mantarı ve benzer hastalıklara tinea enfeksiyonları denir ve saç, tırnak ve dış deri gibi dokularda yaşayabilirler. Nemli ve ılık bölgelerde ürerler. Bayındır Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Pınar Öztaş, sıkı ayakkabılar giyilmesi, cildin uzun süre nemli kalması, küçük tırnak ve cilt sıyrıklarının duyarlılığı arttırabileceğine dikkat çekti.
Ayak mantarı deyip geçmeyin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Mantar enfeksiyonunda kaşıntı ve kötü koku sık rastlanan şikayetlerdir. Her mantar enfeksiyonunda koku ve kaşıntı görülmeyebilir, ayak mantarları çok farklı görünümlerde olabilir. Mantarlar, parmak araları ve altlarında kepeklenme, yarık oluşumu ve beyazlama ile seyredebileceği gibi, ayak tabanının yan ve ortasında izlenebilen derin yerleşimli su toplamaları şeklinde de olabilir. Ayak mantarı ayak tabanında izlenen yaygın ince beyaz kepeklerle de seyredebilir. Bu kepekler ya da hücre artıkları bulaştırıcıdır. Mantar enfeksiyonu bulunan bir kişiyle aynı ayakkabı ve terliklerin giyilmesi en sık bulaşma yoludur. Nemli ortamlar mantarın çoğalabilmesi açısından önemli ve gereklidir.

Alınması gereken önlemler

Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar tercih edilmelidir. Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar kullanılmamalı, asla çorapsız ayakkabı giyilmemelidir.

Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek, halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır.

Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Normal ve anormal tırnakları kesmek için farklı tırnak makasları kullanılmalıdır.

Vücudun diğer kısımlarında tinea pedis ve yüzeysel mantar enfeksiyonlarına varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenilmelidir.
 

ayak
mantarı
deyip
geçmeyin
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir