Medimagazin logo

Alzheimer yaşı 3'e indi

Alzheimer ve Parkinson hastalıkları her geçen gün artıyor. Artık üç yaşındaki çocuklarda bile Alzheimer görülebiliyor
Alzheimer yaşı 3'e indi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Alzheimer ve Parkinson hastalıkları her geçen gün artıyor. Artık üç yaşındaki çocuklarda bile Alzheimer görülebiliyor.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü, Texas Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Orkide Coşkun Weber'i ağırladı. Yrd. Doç. Dr. Weber, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları ile ilgili verdiği seminerde bu hastalıkların her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Artık üç yaşındaki çocuklarda bile Alzheimer görülebiliyor” dedi.

Kimya Mühendisliği Konferans Salonu'nda ‘Parkinson ve Alzheimer Hastalıkları İle İlişkili Olan Alfa- Synuklein Proteinlerinin ve Amiloid Peptiplerin Yapısal ve Termodinamik Özellikleri’ başlıklı seminer veren Yrd. Doç. Dr. Weber, gerek Alzheimer gerekse Parkinson hastaları için 40 yıldır yapılan araştırmalarda hastalıkların nedeninin bulunamadığını söyledi. Piyasada şu an bulunan ilaçların tedavi edici olmadığını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Orkide Coşkun Weber, hasta sayısının ise her geçen gün arttığını dile getirerek, bunu insan yaşının uzamasına ve çevresel faktörlere bağladı.

Şu an dünyada 26 milyon Alzheimer, 6 milyon Parkinson hastası olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Weber, Türkiye'de ise bu sayının 345 bin Alzheimer, 120 bin Parkinson hasta sayısına ulaştığını belirtti. Yrd. Doç. Dr. Weber, 2050 yılına gelindiğinde hasta sayılarının 170 milyonu bulabileceğine dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Weber, hasta sayılarının her geçen gün arttığını söyleyerek, “Artık üç yaşındaki çocuklarda bile Alzheimer görülebiliyor. Yine de şu an piyasada test derecesinde ilaçlar bulunuyor. Umudumuz bunlardan birinin yakın zamanda işe yarar sonuçlar vermesidir” diye konuştu.
HÜRRİYET
alzheimer
yaşı
3'e
indi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300