Medimagazin logo

Alerji testleri her yaşta yapılabilir

Erken teşhis ve tedavi sürecinin hastalık açısından değerlendirilmesi için alerji testlerinin her yaşta yapılabileceği bildirildi.
 Alerji testleri her yaşta yapılabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alerji testlerinin hastalıkların alerjik nedenini belirlemekte önemli olduğunu söyledi.

Alerji testlerinin astım, alerjik nezle, egzama, ürtiker, kurdeşen gibi hastalıklarda ya da  gıda alerjisi kaynaklı hastalıkların tedavisi için önemli olduğunu belirten Baki, şöyle konuştu:

"Alerji testleri kandan ve deriden olmak üzere iki şekilde yapılır. Deriden yapılan alerji testleri her zaman daha doğrudur. Ancak bazen iki yaş altındaki çocuklara yapıldığında nadiren sonuç vermeyebilir. Kandan yapılan testlere göre özellikle deriye, kola ve sırta yapılan testler daha değerlidir."

Baki, alerji testlerinin her yaşta yapılabileceğini ifade ederek, "Alerji testlerini doğumdan sonraki ilk altı ay tercih etmiyoruz ama altı aydan sonra her yaşta yapılabilir. Örnek olarak inek sütü alerjilerinin en sık ortaya çıkma yaşı ilk bir yaştır. Bu tip alerjilere tanı koymanın tek yolu alerji testlerini yapmaktır" dedi.

Alerji testlerinin zamanla tekrarlanması gerektiğini anlatan Baki, "Hastanın başlangıçta yapılan testlerde alerjisi negatif çıkmış ise hastanın alerjisi yok demektir. Ancak 6 ay ya da 1 sene sonra hastada alerjik durum gelişebileceğinden eğer alerji düşünülüyorsa bu test tekrar edilebilir " diye konuştu.

"Alerjinin bilinmesi hastanın takip ve tedavisinde önemli"

Prof. Dr. Ali Baki, küçük çocuklarda en çok inek sütü alerjisinin görüldüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu durumda çocuklardan inek sütünü kesmemiz gerekir. Eğer çocuk anne sütü ile besleniyorsa annenin de süt ve sütten elde edilen tereyağı ve yoğurt gibi ürünlerden uzak durması gerekir. Bunun dışında ev tozu akarcıkları, polen gibi birçok alerji türü vardır. Hastaya yapılan alerji testi sonucunda hastanın neye karşı alerjisi varsa ona neden olan sebeplerden kaçınması gerekir. Hastanın bu nedenlerden kaçınarak, tedbir alınması gerekir ki düzelsin."

Alerjik hastalarda alerjinin bilinmesinin hastanın takip ve tedavisinde son derece önemli olduğunu işaret eden Baki, burun akıntısı, tıkanıklığı, hapşırık, devamlı öksürük, nefes darlığı, deride egzama gbi şikayetler varsa çocuğa mutlaka alerji testi yapılıp alerjisinin neye karşı olduğunun tespit edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

alerji
testleri
her
yaşta
yapılabilir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir