Medimagazin logo

2023’te Amerika’da doğum ve vatandaşlık

Amerika Birleşik Devletleri, doğum yoluyla vatandaşlık veren sayılı ülkeler arasında. Bu nedenle, yurtdışında doğum yapmak isteyen kişilerin öncelikli tercihleri arasında ABD de bulunuyor
2023’te Amerika’da doğum ve vatandaşlık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD Göç Çalışmaları Merkezi’nin hazırladığı bir rapor, her yıl 36.000’den fazla anne adayının doğum yapmak üzere Amerika’ya seyahat ettiğini gösterdi. Aynı çalışmanın verilerine göre, ABD’ye doğum amacıyla gerçekleştirilen seyahatlerin en sık Çin, Tayvan, Kore, Türkiye, Rusya, Brezilya, Nijerya ve Meksika’dan yapıldığı görülüyor. 

Yurtdışında doğum ve vşze süreçleri ve vize işlemleri konusunda kurumsal hizmet sunan VZM Grup danışmanı Esra Karataş’tan, Amerika’da doğum yapmayı planlayan kişilerin merak ettiği konuları ve dikkat edilmesi gereken detayları dinledik.  

Detaylı bilgi için: https://vizem.net/amerika/vize/dogum/ 0850 241 1868

Amerika’da Doğum Yapacaklara Özel Bir Vize Var Mı? 

Amerika Birleşik Devletleri’nin vize politikası kapsamında, ülkede doğum yapacak yabancı ülke vatandaşlarına yönelik özel bir vize uygulaması bulunmuyor. VZM Grup olarak biz Amerika'da doğum yapmak isteyen anne adayları için B2 vizesi adıyla da bilinen turistik vize başvurusunda bulunuyoruz. 

Amerika Dışişleri Bakanlığı 2020 yılında, ABD’ye sadece doğum amacıyla gidecek ve bebeğe Amerikan vatandaşlığı alacak kişilerin tespit edilmesi halinde vize başvurularınının reddedileceğini açıkladı. Elbette bu açıklama ABD'ye seyahat edecek tüm anne adayları için vize taleplerinin kabul edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Ancak vize alabilmek için de başvuru dosyasının titizlikle hazırlanması ve belirli birkaç noktaya özellikle dikkat edilmesi gerektiğini söylemeliyiz.  

Doğum İçin ABD Vize Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Doğum amacıyla yapılacak Amerika vize başvurularındaki en önemli husus; anne adayı ve yanında seyahat edecek kişilerin, ABD’de kalacakları süre için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunu ve doğum sonrasında Türkiye'ye döneceklerini kanıtlayabilmek. Bunun yanında, ABD’ye gidiş amacının salt doğum olmadığını açıklamak üzere detaylı ve gerekçeli bir seyahat planı hazırlamak da önem taşıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması ve pandemi sonrasındaki vize ret oranlarındaki artışla beraber, Vizem.net olarak biz öncelikle bu saydığımız hususları karşılayan kişiler için hizmet sağlıyoruz. 

Amerika’da doğum için vize başvurusuna uygunluğundan emin olmadığımız danışanları yönlendirdiğimiz diğer bir seçenek ise doğumu Kanada’da gerçekleştirmek. ABD gibi doğumla vatandaşlık hakkı veren Kanada’da da baroya kayıtlı göçmenlik avukatları ile çalışıyor ve tüm süreç için akredite danışmanlık hizmeti veriyoruz. 

Amerika’ya Doğum İçin Gidenlerin En Sık Karşılaştığı Sorunlar Neler? 

Bugüne dek bizim şirket olarak tanık olduğumuz sorunların başında; Amerika’ya girişte yaşanan vize iptali ve deport edilme durumları geliyor.

Amerike gümrük ve sınır koruma ofisinin yaptığı açıklamaya göre 2022 yılında toplamda 1200’den fazla anne adayı Amerika’da doğum yapabileceği riski ile ülkeye alınmadı. Türkiye’den gidip ülkeye alınmayan vaka sayısı ise son 2 yılda 150’den fazla.

 Amerika’da doğum gerçekleştiren ebeveynlerin ek sık karşılaştığı problemler ise doğum sonrası yapılması gerekenlerle ilgili. Bu konuda özellikle bebek için doğum belgesi ve pasaport çıkartılması işlemlerini sayabiliriz. 

Bir diğer problem de Amerika’da doğum öncesi, esnası ve sonrasında karşılaşılan maliyetler. Amerika’ya gitmeden önce yapılan harcama tahminleri ile doğum sürecinde kesilen faturaların çoğu durumda birbirini tutmadığı örnekler mevcut. Biraz daha açıklayıcı olmak adına bu olası problemleri sırayla ele alalım. 

Ülkeye Girişte Vize İptali ve Deport Edilme Riski

ABD’de doğum yapacak kişiler için en riskli durumun sınır kontrolü esnasında yaşandığını söyleyebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri’ne girişte, sınır kontrol memurları hamile kadınların seyahat amacını ve detaylarını özel olarak incelemekte. 

ABD sınır görevlisi, anne adayının Amerika’da doğum yapacağı, sonrasında ülkeden ayrılmayacağı ve yasadışı göçmen statüsüne gireceğinden şüphelenmesi halinde kişinin ülkeye girişine izin vermiyor ve direkt deport kararı alıyor.

Aynı zamanda, yeterli maddi kaynağa sahip olmadan ABD’de doğum yapan ve sağlık kurumlarına borçlu hale gelen kişiler için de vize iptali, deport edilme ve Amerika’ya giriş yasağı gibi yaptırımlar uygulanıyor. 

Doğum Belgesi ve Pasaport İşlemleri

Amerika’da doğum yapan kişilerin öncelikle tamamlaması gereken işlem bebek için doğum belgesi alınması. Ancak eyalet sistemiyle yönetilen ABD’de, diğer birçok konuda olduğu gibi doğum belgesi prosedürleri de eyaletten eyalete değişiyor. Vizem.net olarak danışmanlık verdiğimiz doğum süreçlerinde, ABD’de ikamet eden göçmenlik danışmanımız doğumun gerçekleştiği eyalet kuralları doğrultusunda doğum belgesi başvurusunu tamamlıyor. 

Doğum sonrası sorun yaşanan konulardan biri de bebek için Amerikan pasaportununun alınması.

ABD’de yeni doğanlar için pasaport başvuruları online veya posta yoluyla yapılamıyor ve ebeveynlerin pasaport alma sürecini şahsen yürütmeleri zor ve uzun sürebiliyor. Bu noktada da yine doğum sürecine eşlik eden danışmanımız, gerekli evrakları hazırlayıp doğumun yapıldığı yere göre ilgili ABD pasaport kabul merkezine başvuruda bulunuyor.

Amerika’da Doğum Maliyetleri 2023’te Ne Kadar?

Özellikle 2020’de yaşadığımız pandemi süreci sonrasında, diğer birçok ülke gibi, ABD’de de hastane ve kadın doğum uzmanlarının talep ettiği ücretler neredeyse ikiye katlandı. Bunun yanında sağlık kuruluşları ve doktorlar tarafından uluslararası hastalar için normalden yüksek faturalar kesilen örneklerle de karşılaşıyoruz. 

Beklenmedik masrafların önüne geçmek için, Vizem.net doğum danışmanlığı paketi dahilinde; ultrason, epidural, ekstra tahliller ve sezaryen gibi olası tüm harcamaları gösteren bir liste oluşturmaya ve danışanlarımızla önceden paylaşmaya başladık. Amerika’da bulunulan süre zarfında olağan dışı bir faturayla karşılaşılması halinde ise göçmenlik danışmanımız sorunu çözmek üzere hazır bulunuyor. 

2023 yılında konaklama, hastane, doktor ve danışmanlık ücretleri dahil olmak üzere Amerika’da doğum masrafları, planlanan zamanda tamamlanan doğumlar için ortalama 32.000 ile 44.000 $ arasında değişiyor. 

ABD’de Doğum Yapmak İsteyen Anne Adaylarına Neler Önerirsiniz?

Bebeğini Amerika’da dünyaya getirmeyi planlayan tüm anne adayları için şüphesiz ilk önerimiz, ülkenin vize ve doğum prosedürleri ile ilgili kapsamlı bilgi almaları, aynı zamanda olası sorunlara karşı önlem alarak bu sürece başlamaları. 

Yurt dışında doğum konusundaki deneyimlerimize ve son yıllarda ABD’nin uyguladığı vize politikasına dayanarak, 2023 yılı itibariyle Kanada’da doğum yapmanın Amerika’ya nazaran daha rahat ve problemsiz bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.  

Biz VZM Grup olarak öncelikle anne adayımız ve bebeğinin sağlığını ön planda tutuyoruz. Bu nedenle yurt dışında doğum danışmanlığı verdiğimiz tüm durumlar için süreci, olası risk ve problemlere karşı ilgili ülkenin barosuna kayıtlı avukat danışmanlığında tüm süreci yürütüyoruz.

amerika
dogum
vatandaslik
abdde dogum
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir