Medimagazin logo

Vaka sunumu: Uzun COVID hastasının bacakları sadece 10 dakika ayakta durunca maviye döndü

The Lancet dergisinde yayınlanan bir çalışmada, uzun COVID hastasının 10 dakika ayakta durduktan sonra bacaklarının maviye döndüğü alışılmadık bir vakanın rapor edildiği belirtildi. Çalışmada, bacaklardaki damarlarda kan birikmesi anlamına gelen akrosiyanoz adı verilen bir durum geliştiren 33 yaşında bir erkek vakası anlatıldı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Vaka sunumu: Uzun COVID hastasının bacakları sadece 10 dakika ayakta durunca maviye döndü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - The Lancet dergisinde yayınlanan bir çalışmada, uzun Covid hastasının bacaklarının 10 dakika ayakta durduktan sonra maviye döndüğü alışılmadık bir vaka rapor edildi.

Çalışmada, bacak damarlarında kan birikmesi anlamına gelen akrosiyanoz adı verilen bir durum geliştiren 33 yaşındaki bir erkek vakası anlatıldı.

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, ayakta durduktan bir dakika sonra bacaklarının kızarmaya başladığı ve zamanla giderek mavileştiği, damarların daha belirgin hale geldiği belirtildi.

Ayakta durduktan 10 dakika sonra rengin çok daha belirgin hale geldiği görüldü ve hasta bacaklarında ağır, kaşıntılı bir his tanımladı.

Ancak, ayakta durmadığı pozisyona geçtikten iki dakika sonra orijinal renginin geri döndüğü gözlendi.

Araştırmacılar çalışmada, hastanın COVID-19 enfeksiyonundan bu yana renk değişikliği yaşamaya başladığını söylediğini belirtti.

Çalışmanın yazarı ve üniversitenin Tıp Fakültesi'nden prof.Dr. Manoj Sivan, "Bu, COVID-19 enfeksiyonundan önce yaşamamış olan bir hastada görülen çarpıcı bir akrosiyanoz vakasıydı" dedi.

Hastaya daha sonra, ayakta durduğunda kalp atış hızında anormal bir artışa neden olan bir durum olan postural ortostatik taşikardi sendromu (POTS) teşhisi kondu.

Long Covid'in vücuttaki kalp atış hızı, kan basıncı, solunum, sindirim ve cinsel uyarılma gibi istemsiz süreçlerin düzenlenmesinden sorumlu olan otonom sinir sistemi de dahil olmak üzere vücuttaki birçok sistemi etkilediği gösterildi.

uzun covid
the lancet
vaka sunumu
akrosiyanoz
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir