Medimagazin logo

Sağlık Bakanı: Yeni bir tedbir asla söz konusu değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum, COVID-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil. Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak." dedi
Sağlık Bakanı: Yeni bir tedbir asla söz konusu değil
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Eris varyantına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamasında "COVID-19'un Eris varyantı niçin toplumsal gündem olacak önemde değil? Aşı programı neden geçmişte kaldı?" şeklindeki soruları yanıtlayan Koca, bazı görüş ve ısrarlı beyanların kesinlikle bilimsel amaçlı olmadığını anlattı. Bakan Koca, "Salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim var. Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmedik. Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtıymışız gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz." ifadelerini kullandı.

"Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden yüzde 95'in üzerinde?" sorusunu yönelten Koca, COVID-19 salgını başladığında aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettilerini ve Türkiye'nin kendi aşısını da en kısa sürede geliştirip üretmeye çalıştığını, sonunda da Turkovac'ın da ortaya çıktığını belirtti.

O dönemde ülke sathında hızla aşılama kampanyası yürüttüklerini ve sonuçta çok başarılı olduklarını kaydeden Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı. Salgının direncini kırmak için aşı o zaman elzemdi. Virüsle ilk defa karşılaşıyorduk ve bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması gerekiyordu. Çok işe yaradı aşılama kampanyamız. Virüs bir RNA virüsü olduğu için çeşitli mutasyonlar geçirdi. Virülansı, yani hasta etme gücü azaldı. Ya COVID geçirdik ya aşılandık ya da her ikisi birlikte oldu ve sonuçta bünyelerimiz virüsü tanır hale geldi. Virüsün de etkisi azaldı."

 

" Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz"

Mutasyona göre yeni aşıların geliştirilmeye çalışıldığını ve bunun normal olduğunu vurgulayan Koca, "Ancak geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum, COVID-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil. Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Koca, Türkiye'nin sağlık konusunda da tam bağımsız olduğunun altını çizerek, "COVID-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren, bilimin teyit ettiği bir durum yoktur. Sağlık ve bilim pazarlamanın alanına dahil değildir." ifadesini kullandı.

saglik bakani fahrettin koca
eris varyaanti
tedbir
Yorum (1)
nevzat kulukçu
14 gün kapanma, tek doz turkovac, iki kat maske ve siperlik şart. bilim yolunda ilerlemeliyiz. yoksa bakanlık aşı karşıtı mı oldu? bilimin yolundan mı ayrıldı? bilim kurulu hemen toplanıp kapanmaya gidilmelidir.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir