Medimagazin logo

Omicron'un BA.5 varyantı yeniden enfeksiyonları artırıyor

Yayınlanan yeni bir araştırma, şu an Türkiye'de de hakim olan Omicron'un BA.5 varyantında yeniden enfeksiyonların daha sık olduğu gösterdi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Omicron'un BA.5 varyantı yeniden enfeksiyonları artırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Türkiye'de COVID vakaları son bir kaç haftada önemli derecede arttı. Şu anki büyük vaka artışından Omicron'un BA.4 ve BA.5 varyantlarının sorumlu olduğu düşünülüyor.

Portekiz'de yapılan bir araştırmaya göre, daha önceki Omicron BA.2 alt varyantı ile karşılaştırıldığında, şu anda baskın olan Omicron BA.5, aşılama durumundan bağımsız olarak ikinci bir SARS-COV-2 enfeksiyonuna neden olma ihtimalinin daha yüksek olmasıyla bağlantılı.

Nisan ayının sonundan Haziran ayının başlarına kadar araştırmacılar, BA.2 varyantı ile enfekte olmuş 15.396 yetişkin ve BA.5 ile enfekte olmuş 12.306 yetişkin üzerinde çalıştı.

 Araştırmaya göre aşılar ve güçlendiriciler her iki alt soy için de eşit derecede etkiliydi. Bununla birlikte, araştırmacılar, BA.2 vakalarının %5.6'sına kıyasla BA.5 vakalarının %10'unun yeniden enfeksiyon olduğunu ve bunun BA.2'ye kıyasla BA.5'e karşı önceki enfeksiyonun sağladığı korumada bir azalmaya işaret ettiğini söyledi. Yeniden enfeksiyon oranları omicron öncesi ise son derece azdı.

Ayrıca, aşıların BA.2'ye kıyasla BA.5 için ciddi sonuç riskini azaltmada daha az etkili olduğu görüldü.

BA.5 ile enfekte olanlar arasında, güçlendirici aşı, COVID-19 hastaneye yatış ve ölüm riskinde sırasıyla %77 ve %88 azalma ile ilişkilendirilirken, BA.2 vakaları için %93 ve %94 ile daha yüksek risk azalması bulundu.

ba5 varyanti
omicron
covid
yeniden enfeksiyon
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir