Medimagazin logo

Merck'in Kovid-19 ilacı ölüm riskini yarıya düşürecek

ABD’li ilaç şirketi Merck, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdikleri deney aşamasındaki hapın, virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatmayı ve ölüm riskini yarıya düşürdüğünü duyurdu.
Kaynak: AA - Esin Eşkinat Sayılgan
Merck'in Kovid-19 ilacı ölüm riskini yarıya düşürecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapeutics şirketinden yapılan açıklamada, Kovid-19 semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde "molnupiravir" ilacını alan deneklerin, "plasebo" alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı bildirildi.

Açıklamada, molnupiravir için yakında ABD ve dünyada kullanım izinlerine başvurulacağı da belirtildi.

Onaylanması halinde Kovid-19’u tedavi ettiği kanıtlanan ilk hap olması beklenen molnupiravirin, salgınla mücadelede önemli bir adım olabileceğine işaret edilen açıklamada, hastaların molnupiravir hapını beş gün boyunca günde iki kez alması gerekeceği kaydedildi.

Merck’in ilaç üzerinde yaptığı önceki deneyler, ilacın şiddetli semptomları bulunan ya da hastaneye yatmış hastalara fayda sağlamadığını göstermişti.

merck
koronavirüs ilacı
hastane yatış
ölüm riski
Yorum (1)
t.kuzey
Mehmet Ceyhan hoca delta varyantı ile binde 11 e yükseldiğini beyan etmişken bu ilaç ile yüzde 50 ye mi yükseltecekmiş. nasıl bir başarı oranı bu, enteresan
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir