Medimagazin logo

İngiltere'den yeni araştırma! Bilim insanları, bazı kişilerin neden COVID'e yakalanmadığını buldu

İngiliz bilim insanları, COVID-19 üzerine yaptıkları bilimsel çalışmada, bazı kişilerin virüse maruz kalmasına rağmen COVID-19 olmadıklarını tespit etti. Bu kişilerin burunlarındaki özel hücrelerin, virüs yayılmadan önce fark ettiklerini ve vücutlarında virüse maruz kalmadan önce HLA-DQA2 adı verilen bir genin yüksek seviyelerde olduğunu belirledi.
Kaynak: DHA
İngiltere'den yeni araştırma! Bilim insanları, bazı kişilerin neden COVID'e yakalanmadığını buldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere merkezli Imperial College London bünyesinde yürütülen bir COVID-19 bilimsel çalışmasının bir parçası olarak bilim insanları, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüyle mücadele edebilen kişilerin, sürekli hastalıktan kaçınmalarına yardımcı olan benzersiz bağışıklık tepkilerine sahip olduğunu buldu. 

Kişi virüse maruz kalmadan önce ve sonra elde edilen bulgulara göre burun astarındaki lokal bir bağışıklık tepkisinin, bireylerin virüsü tanımlamasına ve enfeksiyona neden olacak bir yer edinmesini engellemesine olanak tanıdığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Virüsü hemen temizleyen bireyler, tipik bir yaygın bağışıklık tepkisi göstermedi; bunun yerine, burunda daha önce hiç görülmemiş, incelikli, doğuştan gelen bağışıklık tepkileri oluştu."

Araştırmacılar, HLA-DQA2 adı verilen bir genin maruz kalmadan önce yüksek düzeyde bulunmasının, insanların uzun süreli bir enfeksiyonun yayılmasını önlemesine de yardımcı olduğunu öne sürüyor.

covid19
bagisiklik
arastirma
Yorum (3)
Nazan
tek nedeni virüsle daha önce karşılaşmış ve doğal bağışıklanmis olması...bir hekim olarak karşılaşmadıgim virüs yoktur..ve doğal bagisik olduğum için de grip dahi gecirmiyorum..
4
Cevapla
Şahin kartal
hikaye... aşıdan dolayı ölümler k.v. hastalıkları ortaya çıktı. örtbas etmeye çalışıyorlar. yok genmiş de yok hla zart zurtmuş da... yersen...
1
Cevapla
Dr. Emekli
aşıya ve ilimsel beyanlara inanmayanlar aşı olmasın hatta sıkıyorsa çocuklarına dahi çocukluk aşılarını yaptırmasınlar da görelim. sağlık bakanlığının tavsiyelerine uymayan kişilerin aklından zoru olabilir diyorum.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir