Medimagazin logo

EMA, Pfizer-BioNTech'in yeni varyantlara uyumlu aşısını inceliyor

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyici Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer-BioNTech'in COVID-19 aşısının Omicron varyantlarına uyumlu versiyonunu değerlendirmeye aldı
Kaynak: AA - Selen Temizer
EMA, Pfizer-BioNTech'in yeni varyantlara uyumlu aşısını inceliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

EMA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Comirnaty" adı verilen aşı öncelikle kimya, üretim, kontrol açılarından incelenecek. Şirket aşının geliştirilmesinde ilerleme kaydettikçe EMA'nın eline Omicron alt varyantlarına karşı etkililik ve bağışıklık tepkisi hakkında daha fazla veri geçecek.

İnceleme, resmi başvuru için yeterli veri sağlanana dek sürecek.

Açıklamada "Bu inceleme, AB yetkililerinin üye ülkelerde mevcut ve gelişmekte olan COVID-19 varyantlarıyla mücadele etmek için ihtiyaç duyabilecekleri uyarlanmış aşılara zamanında erişmelerini sağlamak için çalışma yollarından biridir." ifadesi kullanıldı.

Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen ve "Comirnaty" adı verilen Kovid-19 aşısı, AB'den 2020 sonunda onay almıştı.

EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, 5 Mayıs'taki açıklamasında, "Bu salgın daha bitmiş değil. Kovid-19 hayatımızı etkilemeye devam edecek." demişti. BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının izlenmesi gerektiğini vurgulayan Cavaleri, salgınla mücadelenin ana unsurunun aşılar olduğunu hatırlatmıştı.

asi
ema
comirnaty
yeni varyant
covid19
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir