Medimagazin logo

DSÖ'den COVID uyarısı: JN.1 varyantı hızlı yayılıyor, ayrı olarak izlenmeli

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19'un JN.1 varyantını, hızla yayılmasından dolayı ana soy BA.2.86'dan ayrı olarak izlenmesi gereken bir varyant olarak sınıflandırdı
Kaynak: AA
DSÖ'den COVID uyarısı: JN.1 varyantı hızlı yayılıyor, ayrı olarak izlenmeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, elde edilen verilere göre JN.1 varyantının şu anda küresel halk sağlığı için oluşturduğu riskin "düşük" olarak değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada "Buna rağmen kuzey yarım kürede kış mevsiminin başlamasıyla birlikte JN.1, birçok ülkede solunum yolu enfeksiyonlarının yükünü artırabilir." ifadeleri kullanıldı.

DSÖ'nün verileri sürekli izlediği kaydedilen açıklamada, gerektiğinde JN.1'in risk değerlendirmesini güncelleyeceği de vurgulandı.

Açıklamada, mevcut COVID-19 aşılarının, JN.1 ve SARS-CoV-2'nin dolaşımdaki diğer varyantlarından kaynaklanan ciddi hastalık ve ölümlere karşı koruma sağlamaya devam ettiği hatırlatıldı.​

Enfeksiyon ve ciddi hastalıklara önlem alma çağrısının yapıldığı açıklamada, önlemler arasında kalabalık, kapalı veya havalandırmanın yetersiz olduğu alanlarda maske takılması, mümkün olduğunca güvenli mesafenin korunması, ellerin düzenli olarak yıkanması, şiddetli hastalık riski yüksek olanlar için COVID-19 ve gribe karşı aşıların güncel tutulması ile hastalık belirtileri olanlar için test yapılması da yer aldı.

JN.1, daha önce BA.2.86 alt türev varyantlarından biri olarak inceleniyordu.

dso
covid19
covid19 alt varyanti
jn1
ba286
Yorum (1)
nevzat kulukçu
şakası yok arkadaşlar. 2 kat maske, siperlik ve hatırlatma dozu şart. aciller ful dolu. sağlık ocağına gidince yerli aşı isteyelim.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir