Medimagazin logo

COVID-19 tedavisinde Molnupiravir kullanımı iyileşmeyi hızlandırıyor

Koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının tedavisi için geliştirilen antiviral Molnupiravir hapının, iyileşme süresini 4 güne kadar kısalttığı ancak ölüm ya da hastaneye yatışları düşürmediği tespit edildi
Kaynak: BBC News Türkçe
COVID-19 tedavisinde Molnupiravir kullanımı iyileşmeyi hızlandırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Araştırma kapsamında evde uygulanan ilaç, Omicron varyantına yakalanan kişilere beş gün boyunca günde iki kez verildi.

Deney için ölüm ya da hastaneye yatma riski yüksek olan hastalar seçildi ve ilacı alanlarla almayan hastaların iyileşme süreleri kıyaslandı.

Bulaşı azalttı, iyileşme süresini kısalttı

İyileşmeye yardımcı olsa da ilaç, düşünülenin aksine, ölüm ya da hastane kabul oranlarını düşürmedi.

Çalışmayla ilgili araştırmada, ilacın hastalığın virüs yükünü ve böylelikle bulaş seviyesini azalttığı da tespit edildi.

Bulgular, ilacın genel nüfusa uygun olmadığı ancak ekstrem koşullarda ulusal sağlık sisteminin üzerindeki baskıyı azaltabileceği yönünde.

Yedi günlük tedavinin maliyeti 577 sterlin

Nuffield Birinci Basamak Sağlık Bilimleri Bölümü'nden Profesör Chris Butler, "COVID-19 için etkili, güvenli ve ölçeklenebilir erken tedaviler bulmak, dünya çapında devam eden salgına yanıt olarak araştırmaların ana hedefi" dedi ve ekledi:

"Tedavilerin devasa bir erişim ve etki bulabileceği yer ise toplum. Ancak kimin tedavi edileceği, ilaç verilme olasılığı en yüksek kişileri kapsayan dikkatli klinik deneylerden elde eline kanıtlarla belirlenmelidir."

Merck, Sharp ve Dohme (MSD) tarafından üretilen Molnupiravir, çok pahalı bir ilaç. Yedi günlük ilaç tedavisinin maliyeti yaklaşık 577 sterlin.

Aşı ölümleri azaltmada ana etken

Denemelere seçilen insanlarda semptomların başlangıcından itibaren 5 gün geçmiş olması veya 50 yaşın üzerinde olmaları veya altta yatan sağlık koşulları nedeniyle COVID'e karşı daha kırılgan olmaları şartları arandı.

Araştırmacılar ilacın daha önceki denemelerinde aşısız insanlara uygulandığının altını çiziyor, aşının ölümler ve hastaneye yatış riskini azaltmada ana etken olduğunu söylüyorlar.

covid19
molnupiravir
iyilesme suresi
hap
ilac
tedavi
Yorum (1)
nevzat kulukçu
sıkıntı yok. alıcı kitle hazır. favi olmadı, molnu olmadı, yeni bir ön ekli pravir çıkarır 2023 yılında da keseyi doldururlar.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir