Medimagazin logo

ARAŞTIRMA: Uzun COVID'in nörolojik belirtileri aylarca sürebilir

Yeni araştırmalar, birçok COVID-19 hastasının 6 ay sonra hala baş ağrısı, yorgunluk ve hafıza sorunları gibi nörolojik semptomlara sahip olduğunu gösteriyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
ARAŞTIRMA: Uzun COVID'in nörolojik belirtileri aylarca sürebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Uzun COVİD , ilk COVID-19 enfeksiyonu geçtikten çok sonra semptomları göstermeye devam eden kişileri tanımlıyor.

Yeni bir araştırmada, hafif ila orta şiddette COVID-19 enfeksiyonundan sonra nörolojik semptomlar geliştiren 56 kişi  incelendi. Çalışma Ekim 2020 ile Ekim 2021 arasında yapıldı.

Katılımcılar, enfeksiyon kaptıktan birkaç ay sonra ve tekrar üç ve altı ay sonra değerlendirildi. İlk değerlendirmede %89'unda yorgunluk ve %80'inde baş ağrısı vardı. Diğer yaygın semptomlar arasında hafıza bozukluğu, uykusuzluk ve konsantrasyon azalması yer aldı.

Her 10 kişiden 8'i nörolojik semptomlarının yaşam kalitelerini etkilediğini söyledi.

Altı ayda, katılımcıların sadece üçte biri artık herhangi bir nörolojik semptomu olmadığını söyledi. Geri kalanlarda, semptomların çoğu daha az şiddetliydi ve en yaygın semptomlar hafıza bozukluğu ve konsantrasyon azalmasıydı.

Annals of Clinical and Translational Neurology'de 15 Haziran'da çevrimiçi olarak yayınlanan çalışmanın yazarlarına göre, altı ayda semptomları olan katılımcıların hiçbirinde COVID'e yakalanmadan önce herhangi bir nörolojik durum öyküsü yoktu .

Araştırmacılara göre nörolojik semptomlar muhtemelen COVID-19'un beyinde inflamatuar bir otoimmün yanıtı tetiklemesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar, katılımcıların semptomlarını 10 yıla kadar yıllık olarak yeniden değerlendirmeyi ve ayrıca farklı varyantların ve aşıların uzun vadeli semptomları nasıl etkilediğini incelemeyi planlıyor.

Araştırma ekibi ayrıca, katılımcıların %7'sinin düşünme sorunları, titreme ve dengelemede zorluk içeren önceden tanımlanamayan bir dizi semptoma sahip olduğunu buldu. 

uzun covid
yorgunluk
basagrisi
norolojik semptom
Yorum (1)
Devrimci Derviş
aile hekiminin bile bu işin içinde olması; bazılarında mideyi doyurmanın kolay, gözü doyurmanın imkansız olduğunu gösteriyor.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir