Medimagazin logo

Araştırma: Kalp krizi sırasında COVID-19 olan hastalarda pıhtılaşma daha fazla

Kısa süre önce Kardiyovasküler Anjiyografi ve Girişimler Derneği (SCAI) 2023 Bilimsel Oturumlarında sunulan verilere göre, uluslararası bir COVID-19 kaydı, COVID-19'lu kalp krizi hastalarında pıhtılaşma oranının arttığını gösteriyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Kalp krizi sırasında COVID-19 olan hastalarda pıhtılaşma daha fazla
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - ST yükselmeli miyokard enfarktüsü veya STEMI sırasında COVID-19 olan hastaların yaklaşık %30'unda birden fazla arterde pıhtı görülürken, kalp krizi sırasında COVID-19 olmayan STEMI hastalarının %5'inden azında pıhtı görüldü.

STEMI, bir koroner arterin ani ve tam tıkanmasından kaynaklandığı için kalp hastalarında görülen en ciddi kalp krizi türlerinden biridir. Önceki araştırmalar, STEMI hastalarında COVID-19 öncesi ölüm oranının %5'in altında olduğunu, ancak kalp krizi sırasında COVID-19 geçiren hastalarda bu oranın %20 ila %25'e çıktığını göstermiştir.

Bulgular, Amerika Birleşik Devletleri'nde 12 ve Kanada'da 5 olmak üzere toplam 17 merkezden 234 hastanın anjiyografi raporlarına dayanmaktadır. Araştırmacılar kör analizde bir dizi kardiyak özelliği değerlendirmiştir.  

kalp krizi
covid
kan pihtilasmasi
pihtilasma orani
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir