Medimagazin logo

Türkiye’de ilk ve tek hibrit hücre ve doku merkezi: Doku bankacılığında yurt dışına bağımlılık azalıyor

Yeni nesil biyoteknoloji üssü Stembio, TÜBİTAK MARTEK AR-GE ve İnovasyon bölgesinde faaliyetlerine başladı. Stembio Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özsu, kök hücre ve doku teknolojileri alanında hizmet verdiklerini söyledi. Özsu, “Türkiye’de ilk ve tek hibrit hücre ve doku merkezi olma özelliğine sahip Stembio, üstün teknolojiye sahip laboratuvarıyla doku bankacılığında yurt dışına bağımlılığı azaltacak" dedi.
Türkiye’de ilk ve tek hibrit hücre ve doku merkezi: Doku bankacılığında yurt dışına bağımlılık azalıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Biyoteknoloji merkezi Stembio Kordon Kanı Hücre ve Doku Merkezi, hücresel ve moleküler düzeyde gelişen modern sağlık teknolojilerinin Türkiye’ye kazandırılmasına ve bu alanda yeni bilgilerin üretilip çeşitlendirilmesine destek olmak amacıyla kuruldu. TÜBİTAK MARTEK AR-GE ve İnovasyon bölgesinde faaliyetlerine başlayan Stembio, kordon kanı bankacılığı, doku bankacılığı ve kök hücre üretimi ile bankacılığı alanlarında hizmet verirken, yedi alt bölümde çalışmalar ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Utku Ateş liderliğinde

Stembio Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özsu, Genel Medikal Direktör Prof. Dr. Utku Ateş liderliğinde alanında yetkin bir kadroya ve ileri teknolojik altyapıya sahip olduklarını söyledi.

Özsu, “Stembio, gelişmiş laboratuvarıyla aynı merkezde tüm işlemleri gerçekleştiriyor, tüm faaliyetlerimizi ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun ve dünya standartlarının gerektirdiği şekilde yürütüyoruz. Avrupa Birliği’nin İyi Üretim Uygulamaları Kalite Güvence Sistemi (Good Manufacturing Practices, GMP) kapsamında verilen cGMP sertifikasına sahibiz. Misyonumuz gereğince bilimsel ve etik değerler çerçevesinden asla ayrılmadan hizmetlerimizi en üst düzeye çıkaracak, ileri teknoloji standartları uygularken sürdürülebilir ve güvenilir süreçler sunacağız” dedi.

 

Stembio Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özsu

 

Klinik çalışmalarda üstünlük sağlayacak

Stembio’nun vizyonu doğrultusunda Türkiye’de tıbbın geleceğine yatırım yaptıklarını ifade eden Özsu, hücresel ve moleküler düzeyde gelişen sağlık teknolojilerini ülkemize kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Özsu, “800 metrekaresi üretim merkezi olmak üzere toplam 2000 metrekare kapalı alanda, tüm süreçlerin özel yazılımlar ile 7/24 izlendiği bir ortamda hizmet veriyoruz. Türkiye’de ilk ve tek hibrit hücre ve doku merkezi olma özelliğine sahip Stembio, üstün teknolojiye sahip laboratuvarıyla doku bankacılığında yurt dışına bağımlılığı azaltacak. Genetik hastalıklardan kanser türlerinin iyileştirilmesine, gen tedavilerinden hücresel ürünlerin üretilmesine kadar birçok alanda klinik kullanım ve çalışmalarda üstünlük sağlayacak. İlk kordon kanı saklama işlemimizi de gerçekleştirdik. Bilimsel ve etik değerlere bağlı kalarak hizmetlerimizi en üst düzeye çıkarmak için çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Stembio Genel Medikal Direktörü Prof. Dr. Utku Ateş

 

Hekimlere ve hastalara destek  

Stembio Genel Medikal Direktörü Prof. Dr. Utku Ateş, Türkiye’ye kazandırdıkları gelişmiş laboratuvardan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Meslektaşlarının uyguladıkları tedavilere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve TITCK tarafından Ruhsatlandırılan ve faaliyet izni alan ve eşzamalı olarak EATCB (Avrupa Doku ve Hücre Bankalar Birliği) üyesi olan merkezlerinde 40’a yakın çeşitte hücre ve doku ürünü ile hizmet vereceklerini, sağlık alanındaki en güncel hücresel uygulamaları hekimlerle paylaşacak ve hastalara umut ışığı olacaklarını belirten Ateş, sözlerine şöyle devam etti:

“Stembio’yu daha iyi hizmet verebilmek amacıyla yedi alt birim altında yapılandırdık. Bunlar arasında; StembioCell; hücresel tedavi ürünlerinin üretilmesi ve bankacılığı, StemCord; otolog (kişisel) ve allojenik (toplum için bağış) kordon kanı işlenmesi ve bankacılığı, StemTissue; insan kaynaklı doku graftlerinin (allograft) üretimi ve bankacılığı, StemRegen; rejeneratif uygulamalara yönelik hizmet ve cihazların sunulması, StemEst dermokozmetik ve estetik uygulamalara yönelik hizmet ve ürünler, StemAnima hayvanlara yönelik doku ve hücresel tedaviler, StemGen; gen tedavilerinde kullanılan hücresel ürünler yer alıyor.”

stembio
i̇brahim özsu
kök hücre
doku teknolojileri
Yorum (2)
hüsnü mübarek
Çok güzel iş yapmışsınız tebrikler. Ama ortadoğuda bu işi yapmamanız gerektiğini atlamışsınız. Zira bizim ülkemizde kök hücre diye herkes hastaya 500-5000 tl fiyatla PRP kiti aldırıp gelen hastaların her yerine iğne yapıyorlar. SGK sözde greft gibi görünen ama kanama durdurucu olan her ürünü 15 yıldır ödüyor. Firmalar, doktorlar bu 3-5 dolarlık kanama durdurucular ve beş para etmeyen kollojen dedikleri ürünlerle SGK'yı dolandırdılar. Allah a emanet bir sağlık uygulama tebliği var artık. Ne sağlık bakanlığının ne SGK nın müfettişleri hiç bir şey yapamıyor bu tezgaha. SGK nın bu sistemsel açığı sayesinde yatlar katla evler arabalar alıp köşeyi dönen nice firma ve doktor oldu. SGK ayakta uyuyor. tek tük para cezası kesilenlerde mahkemelerde aklanıyor. Mis gibi bir tezgah var ortada ama herkes kör, cahil... Teknolojinin bilimin böyle yerde ne işi var kardeşim? Memleketin tıbbında güneş batıyor artık. Güneşin battığı ülkelerde küçük adamların büyük gölgeleri olur derler ya. Şu an sağlık sistemimiz aynen bu durumdadır. Durum içler acısıdır ve henüz daha ne sgk ne sağlık bakanlığı nasıl soyulduğunu anlayabilmiş dahi değildir. Cümleten iyi bayramlar
5
Cevapla
İ(A)
Firmalar bütün dünyada hemen hemen aynı çok uluslu şirketler. Bu soygun usa, ingilere, almanya vs de olmuyor da neden bizde oluyor acaba ?.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir