Medimagazin logo

Türkiye onu arıyor

Türkiye’den bir ilacın keşfine imza atacak bilim insanı çıkar mı? Türkiye ilaç keşfi yapacak araştırmacı artağına kalktı!
Kaynak: GAZETE HABERTÜRK - Ceyda ERENOĞLU
Türkiye onu arıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilaç keşfi ve gelişimi konusunda dünyaca ünlü Yale Üniversitesi ile işbirliği yaparak uygulamaya koyduğu özel eğitim programını ocakta başlatıyor. Program, “ilaç keşfine yönelik çok önemli bir adım” olarak değerlendiriliyorHacettepe Üniversitesi, dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale ile “ilaç keşfi ve geliştirilmesi” konusunda öncü bir işbirliği içinde. Bu uygulamayla tıp fakültesi öğrencilerinin gelecekte potansiyel birer araştırmacı olmalarının önü açılmış oluyor. Merck Araştırmacı Çalışmaları Programı ve Bilimsel Eğitim Başkanı Marcelo Bigal ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarp Saraç, Habertürk Gazetesi’ne yaptıkları özel açıklamada, tıp fakültesi öğrencilerinin yüzde 20’sinin yaşamları boyunca bu tip bir eğitimle hiç karşılaşmadıklarını ve bunun eksikliğini duyduklarını söyledi.

BİR İLACIN SERÜVENİ
Marcelo Bigal, ilaç keşfine yönelik çalışmalarda, incelemeye alınan “30 bin molekülden sadece birinin” ilaç haline geldiğini, öğrencilerde bu konuda farkındalık oluşması halinde, sürecin daha iyi işleyeceğini belirtiyor. Bu eğitimi alan öğrencilerin diğerlerinin sahip olmadığı bilgi ve donanıma sahip olarak geleceğe öncülük etmeleri hedefleniyor. Tıp fakültesi öğrencileri, farmakoloji ve epidemiyoloji derslerinde konuyla ilgili bazı bilgiler edinseler de bu bilgiler dağınık olduğu ve genel işleyiş hakkında bilgi vermediği için verimli olmuyor. Bu nedenle uygulanmaya başlanacak eğitimin en önemli özelliğinin, tüm bilgilerin, öğrenciye bir sistem içinde sunulması olduğu belirtiliyor. Eğitimi alan 100 kişiden bir veya ikisinin, bir ilacın keşfiyle ilgili sü  rece ilgi duyup araştırmacı olmak isteyebileceğini söyleyen Bigal, öğrencilerde ileriye dönük araştırma fikri oluşmasının bilimsel ilerlemeyi getireceğine dikkat çekiyor.

OCAKTA BAŞLIYOR
Yeni bir molekülün bulunmasından, klinik çalışmalarının yapılmasına ve ürünün çıkmasına kadar geçen süreçte 5 basamak bulunuyor. “Bu özel eğitim programının amacı bu işleyişi öğrencilerle paylaşmaktır” diyen Bigal, Türkiye’de bu şekilde işleyen ilk programın kendilerininki olduğunu söylüyor. Bigal, “Böylece öğrenciler 6. sınıfı bitirdikleri zaman, 2 yıl daha tez yapıp, hem tıp hem de bilim doktoru unvanı kazanacak. Geleceğin araştırmacılarını yetiştirmeye ocak ayı itibarıyla başlayacağız“ diyor.

KEŞFE GİDEN ADIMLAR
Kursun amacının sıfırdan başlayarak bir ilacın geliştirilme aşamasına kadar giden dönemi anlatmak olduğu belirtiliyor. “Faz 1”de bu sürecin nasıl başladığı ve aday molekülün nasıl seçileceğine ilişkin bilgiler veriliyor. “Faz 2”de güvenliği garanti altına alabilmek için bu moleküllerle ilgili hangi çalışmaların yapılması gerektiğine değiniliyor. “Faz 3” ilaç moleküllerinin insanlar üzerinde test edilmesi anlamına geliyor. “Faz 4” ruhsatlandırma, “Faz 5” ise ruhsat aldıktan ve onaylandıktan sonra yapılması gereken bilimsel aktiviteleri içeriyor.

‘ÜRETİLEN BİLGİNİN EKONOMİK DEĞERE ULAŞMASI GEREKİYOR’
Öğrencilerinin, Türkiye’nin en parlak beyinleri arasında olduğunu söyleyen HÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarp Saraç, “Bu çocukların önemli bir kısmı fakültemize girerken sadece doktor olmayı değil, öğretim üyesi veya araştırmacı olmayı da hedefliyor. Bu nedenle onlara bu yolu açacak olanaklar sunmak zorundayız” diyor.
Bugüne kadar ellerinde böyle bir olanak olmadığı için çoğu öğrencinin klinik staj gördükten sonra araştırmaya olan heveslerini kaybettiğini belirten Saraç, “Oysa biz iyi hekim kadar iyi araştırmacıya da ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz” diyor. Saraç, üniversiteler için eğitim verme, araştırma yapma, hizmet sunma gibi yükümlülüklerin yanında, üretilen bilginin ekonomik değere ulaşmasının da çok önemli olduğunu söylüyor.
“Bunun için sadece bilgi yetmiyor” diyen Saraç, bu noktada sektörle üniversite işbirliğinin şart hale geldiğine ve üniversitelerde kurulan teknoparkların bu amaca hizmet ettiğine dikkat çekiyor.

‘SÜREÇ FUTBOLA BENZİYOR’
Marcelo Bigal, “Türkiye’den bir ilacın keşfine imza atacak bilim insanı çıkar mı?” sorusuna, “Bu bir futbol oyununa benziyor. Ne kadar çok kişi futbol oynarsa, içlerinden iyi bir oyuncu çıkma olasılığı o kadar artar” diyor. Bu özel eğitimin, günümüzde aralarında Yale’in de olduğu 8 üniversitede aktif olarak uygulandığını söyleyen Bigal, Türkiye’nin, ABD dışında bu bilimsel eğitim programını uygulayan ilk ülke olduğunu ve ilerleme hızıyla dikkat çektiğini belirtiyor. İspanya, Fransa, Rusya ve Çin ise programı kısa süre içinde uygulayacak diğer ülkeler arasında yer alıyor.

türkiye
onu
arıyor
Yorum (7)
CT
Türkiye'de hiçbir dalda bilim adamı yoktur. İyi doktor olmak ayrı, iyi öğretim görevlisi olmak ayrı, bilim adamı olmaksa çok daha ayrı şeylerdir. Bizdeki en baba yayınlar başkalarının keşfettiği ilaçları alanlar ve almayanlar arasındaki kıyas çalışmalarınden öteye gidemez. Böyle yayınları gerekli sayıya ulaşıp jüriyi de ayarlayanlara doçent, bunların içinden vakıf üniversitelerine kapağı atıp gerekli süreyi tamamlayanlara da profesör denir. Bilim adamı zannettiğimiz topluluğun yetişme döngüsü böyledir. Bu döngüden ilaç molekülü geliştirecek çapta adam yetişmesini beklemek abesle iştigaldir.
0
Cevapla
pınar özdilek
Valla genç insanları kadro peşinde koşturup süründürüp kullanırlar özgün araştırma yapmaya cesaret etmedikleri sürece bilim insanı burdan çıkmaz. Hadi universiteyi bırakıp iş arayalım belki ilaç şirketlerinde şartlar iyidir deyince de işe almıyorlar akademik tecrübeyi hiçe sayıyorlar bakıyorsun ilan 6 ay daha gösterimde işe alan yok eden yok üstelik ar-ge lerinde jenerik ilaç dışında çalışma yok degil ki biyoteknoloji yada yeni molekül keşfi çalışması olsun...fırsat verilmezse daha böyle ümit edip durursunuz...
0
Cevapla
ha
sayın CT (Uzm.hekim) aynı hocalar ve ya bilim adamlarımız avrupa, ingiltere veya ABD'ye bir şekilde kapağı attığında oralarda icat ve keşifler yaparken TC de kaldıklarında senin dediklerini yapıyorsa burdaki problem bilim insanlarında yada hocalarda değil bu ülkenin sistemindedir. Bu ülkede doktor olmayanlar çatır çatır alternarif tıpla insanların sağlığıyla oynarken, sağlık bakanlığına bağlı müdürlükler doktorların muayenehanesinin basamaklarını ölçmekle uğraşıyorsa, bilimle uğraşması gereken insanların önünü nasıl açarız değilde nasıl köşeye sıkıştırıp performansla hasta baktırırız gibi saçma sapan düzenlemelerle uğraşıldığı sürece merak etmeyin batıdaki ilaç geliştirmiş bilim adamlarını TC'ye getirsen onlarda buralarda şişer. Problem insanda değil sistem ve zihniyette
0
Cevapla
acık sozlu
cok tatlıymışsınızz ya, acaba hacettepe bünyesindeki eczacılık fakültesi ne iş yapar düşündünüz mü? 5 yıl boyunca ilaç geliştirme eğitimi alıp yapılamayınca bu iş tıp fakültesine mi verildi? 2 yıl da mühendislik eğitimi alıp medikal cihaz yaparlarsa da şaşırmam!! bu kadar da olmaz artık ya.
0
Cevapla
Can Silver
4.) CT (Uzm.hekim), agzına diline sağlık...ama sadece insan değil sistemde bitik..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir