Medimagazin logo

Sıtma aşısına Avrupa İlaç Kurumu'ndan yeşil ışık

Londra merkezli Avrupa İlaç Kurumu, dünyanın ilk sıtma aşısının Afrika’da kullanılmasının onaylanmasından önce güvenlik ve etkisi konusunda yaptığı değerlendirmenin ardından ilaç için olumlu bilimsel görüş bildirdi.
Sıtma aşısına Avrupa İlaç Kurumu'ndan yeşil ışık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Dünya Sağlık Örgütünün ise, önümüzdeki yıl için muayenelerden alınan verim sonucunda aşının çocuklar için uygun olup olmadığına karar vermesi bekleniyor. İngiliz ilaç firması GSK tarafından yapılan aşı araştırmasının başında bulunan Dr. Ripley Ballou “Bu çok kayda değer bir durum. Neredeyse 30 yıldır bu aşı üzerinde çalışıyorum ve şu an gelinen nokta rüyaların gerçeğe döndüğü nokta” diye konuştu.
 
Mosquirix diğer adıyla test aşamasındaki RTS,S aşısı insandaki parazit enfeksiyonuna karşı yapılan ilk aşı olma özelliği taşıyor. İlaç firması aşıya henüz değer biçmedi ve aşıdan bir maddi bir gelir elde etmek yerine bağışlama kararı aldı. Aşı, seyahat eden turistler için değil Afrika’da sıtmayla mücadele eden çocuklar için tasarlandı. Aşıyla en iyi koruma bir ay arayla 3 doz şeklinde yapılması durumunda 5 ila 17 aylık arasında değişen, 20 aylıkken de takviye aşısı yapılan çocuklar için alınıyor. Fakat aşının olumsuz yönleri de bulunuyor. Aşının dozunun zamanla arttırılmaması etkisini yitirmesine neden oluyor. Aşı, şiddetli sıtma geçiren bebekleri bu hastalıktan kurtaramıyor. Sıtma konusunda bir aşama kaydedilmiş olsa da aşının çok etkili olmaması Dünya Sağlık Örgütü bilim adamlarının beklentilerini karşılamadı. İkilem arasında kalan Dünya Sağlık Örgütü'nün, Ekim ayında aşının yayılması gerekip gerekmediği konusunda karar vermesi bekleniyor.
sıtma aşısı
onay
gsk
mosquirix
avrupa i̇laç kurumu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir