Medimagazin logo

SGK’dan mide ilaçlarına yeni uygulama: 132 ilaç etkilenecek

Mide ilaçlarına getirilen uygulama ile etken maddeleri farklı ve birbiriyle eşdeğer olmayan 6 grup mide ilacından biri varsa, bir diğerinin SGK tarafından ödenmeyeceğini ifade eden TEİS, "Tasarruf amacı ile yapıldığı iddia edilen bu uygulamalar “eşdeğer ilaç kavramı”na da zarar vermektedir." dedi.
SGK’dan mide ilaçlarına yeni uygulama: 132 ilaç etkilenecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tüm Eczacı İşverenler Sendikasından (TEİS) yapılan açıklamaya göre, düzenleme sonucunda, etken maddeleri farklı ve birbiriyle eşdeğer olmayan 6 grup mide ilacından biri varsa, bir diğerini kurum ödemeyecek.

TEİS, uygulamanın 27 Mart itibaren geçerli olacağını ve tüm mide ilaçlarının (proton pompası inhibitörü-PPİ) SGK tarafından birbirinin eşdeğeri (muadili) olarak kabul edilip, Medula Sisteminin de buna göre düzenlendiğini söyledi.

Mide ilaçlarında yapılan bu yeni düzenlemenin vatandaşları mağdur edeceğini söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Etken maddesi omeprazol, lansoprazol, esomeprazol, deksrabeprazol, rabeprazol ve pantoprozol olan ilaçlar aynı reçetede yazılamayacak, yazılsa bile ödenmeyecek. Eğer hasta vatandaşımızın elinde bu gruplardan herhangi bir ilaç varsa, başka etken madde bile olsa ödenmeyecek” dedi.

"Bu uygulama eşdeğer ilaç kavramına zarar veriyor"

Saydan şöyle devam etti:

“Mide ilaçları hepimizin günlük hayatımızda kullandığı ve ihtiyaç duyduğu ilaçlardır. Eczanelerimize gelen vatandaşlarımıza ‘ilacın ödenmiyor, çünkü başka bir etken maddeli ilaç elinde mevcut görünüyor’ demek zorunda kalacak olmamızdan son derece üzgünüz. Aslında bu mide ilaçlarının ödeme sisteminde yaptığı değişikliği SGK kurum olarak kendisi duyurmalıydı, ancak bu uygulamayı herhangi bir yazılı duyuru ya da düzenleme olmadan hayata geçirdi.

Tasarruf amacı ile yapıldığı iddia edilen bu uygulamalar “eşdeğer ilaç kavramı”na da zarar vermektedir. Çünkü bu 6 grup mide ilaçlarının etken maddeleri tamamı ile farklı ve birbirleriyle eşdeğer değildir. Böyle uygulamalar eşdeğer ilaç uygulamasını, dolayısıyla da eşdeğer ilaç kavramını ve yerli ilaç üretimine olan güveni sarsacak yanlış uygulamalardır.

Vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bu tür uygulamaların eczane eczacılarınızdan kaynaklanmadığını, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tasarrufu olduğunu bilmelerini istiyoruz."

tum eczaci isverenler sendikasi
teis
mide ilaci
Yorum (9)
Serkan Günaydın
gayet yeri̇nde ve doğru bi̇r karar. bütün ppi̇'leri̇ eşdeğerdi̇r. ayni uygulama nsaid (non steroi̇d anti̇i̇nflamatuar i̇laçlar) i̇çi̇n de geçerli̇ olmali.
12
Cevapla
Kemal
bugüne kadar neden ödedinizki
8
Cevapla
muzaffer hekim
bence doğru bir adım.
14
Cevapla
yg
çok doğru bir uygulama. eczacıların karşı çıkması gayet normal. çünkü elinde "lansor" olan hastaya "nexium" satamayacaklar. hastanın elinde lansor var. gelip nexium yazdırıyor ve sgk dan alıyor. lansor çöpe. veya tersi oluyor. milli servet kaybı. kararı destekliyorum. geç ama doğru alınmış bir karar
23
Cevapla
Mehmet Usta
vatandaş istiyor, siz de laf anlatmak istemiyorsunuz diye aynı anda 4 ppı içsin vatandaş. sgk haklı.
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir