Medimagazin logo

Sağlık projelerine ilaç gibi destek

Boehringer Ingelheim dünya çapında 50 sağlık projesine maddi destek verecek. Türkiye'den seçilen iki derneğe 3 yılda 110 bin dolarlık hibe sağlanacak
Kaynak: SABAH - YASEMİN SALİH
 Sağlık projelerine ilaç gibi destek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık alanında dünya çapında projelere imza atmak oldukça maliyetli bir iş. Her ülkenin kendi şartlarında hâlâ açıklarının bulunduğu bu alan, uluslararası ilaç şirket Boehringer Ingelheim tarafından fonlanıyor. 'Daha Fazla Sağlık' adıyla bir çalışma başlatan şirket, çeşitli ülkelerden 50 projeye maddi kaynak aktaracak. Kitleleri etkileyecek sağlık projelerine sadece parasal değil, danışmanlık desteği de verilmesi hedefleniyor. Boehringer Ingelheim Türkiye ofisi, geçen yıl duyurduğu kampanya için tam 36 başvuru almış. Bunlardan Klinik Psikolog Şehnaz Layıkel'in zihinsel ve ruhsal rahatsızlıkları olan kişilerin yasal ve toplumsal hakları, ücretsiz rehabilitasyon merkezlerinin kurulmasıyla ilgili projesi RUSİHAK, 50 çalışma arasına girmeyi başardı.

RUH SAĞLIĞI YASASI GELİYOR
Projeye Türkiye'den seçilen RUSİHAK ekibi Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Psikiyatri Derneği'yle birlikte Türkiye'nin ilk ruh sağlığı yasasının hazırlanması için çalışmalar yürütüyor. Dernek başkanı psikolog Şehnaz Layıkel, "Türkiye'de sinirsel ve ruhsal sorun yaşayan 12 milyon kişi var. Zihin ve ruh sağlığının bir insan hakları olduğu düşüncesinden yola çıkarak yasa hazırlığı içindeyiz" diyor. RUSİHAK, rehabilitasyon merkezleri olan illerde sivil izleme mekanizması kurmak için de çalışıyor.

110 BİN DOLAR ÜÇ YILDA ÖDENECEK
Daha Fazla Sağlık Projesi'nin Türkiye Sorumlusu Ayşe Tombaz, şirketin Türkiye için 220 bin dolar ayırdığını söylüyor. "Hedefimiz Türkiye'den iki projeyi bu çalışmaya dahil etmek. Başvurular sürüyor" diyor. Her projeye üç yıl boyunca 110 bin dolarlık maddi destek sağlayacaklarını anlatan Tombaz, sistemi şöyle anlatıyor: "Bu para bir seferde verilmeyecek. 3 yıl boyunca maaş gibi proje sahibine ödenecek. Söz konusu STK kendi ayakları üzerinde durmaya başladığında da destek tamamlanmış olacak."

sağlık
projelerine
ilaç
gibi
destek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir