Medimagazin logo

Roche’un 'Sivil Toplum Destek Programı' ile hasta dernekleri kurumsallaşıyor

Roche İlaç Türkiye desteği ile hayata geçirilen hasta odaklı sivil toplum kuruluşlarına kapasite geliştirilmesi konusunda organize edilen danışmanlık programının bir yıllık sonuçları açıklandı. Sivil toplum kuruluşlarının daha kurumsal bir yapıya geçişini sağlamak amacıyla kapasitelerini geliştirmelerine yardım etmek ve ortak hedefler çerçevesinde hastalara daha fazla fayda sunmak amacıyla gerçekleştirilen programın birinci yılı 31 Mart 2016 tarihinde tamamlandı. İstanbul ofisinde gerçekleşen törenle derneklere katılım sertifikalarını veren Roche, programla birlikte 1 yıl içinde kaydedilen gelişmeleri kamuoyuna açıkladı.
Roche’un 'Sivil Toplum Destek Programı' ile hasta dernekleri kurumsallaşıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık alanında birey ve toplum ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirerek hayatı daha ileriye taşımayı hedefleyen Roche İlaç Türkiye, hasta odaklı beş derneğin dahil olduğu kapasite geliştirme programının bir yıllık sonuçlarını açıkladı. Sivil toplum kuruluşlarına stratejik destek vermek amacıyla 2015 yılının Mart ayında Roche İlaç Türkiye’nin desteğiyle hayata geçirilen ve Sosyal İnovasyon Merkezi’nin danışmanlığında yürütülen programa; Kanserle Dans Derneği, Meme Sağlığı Derneği (MemeDer), Umut ve Yaşam Derneği, Kanser Savaşçıları Derneği ve Kistik Fibrozis Derneği(KİFDER) katıldı.

Toplumun sağlık alanında kalkınmasında önemli sorumluluklar üstlenen hasta derneklerinin sürdürülebilir yapıya kavuşmalarını destekleyen program kapsamında, dernekler 3 yıllık Stratejik Planlarını hazırladılar, sosyal medya ve web sitesi yönetimlerini yeniden değerlendirdiler ve her ay düzenli olarak Yönetim Kurulu Toplantıları yapmaya başladılar. Gönüllü Yönetim Sistemi çalışmaları da başlatan dernekler gönüllü profillerini, görev yetki tanımlarını yeniden oluşturdular.

 

Roche’un İstanbul’daki ofisinde düzenlenen sertifika töreninde program yöneticisi Roche Pazar Erişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Levent Yanık; “Biz Roche olarak hasta odaklı çalışan derneklerin; bir etkinlikten diğerine koşturan, yollarının kesiştiği kişilere destek olmaya çalışan ekipler olmaları yerine, kurumsal yapılarını oturtmuş, stratejik planları doğrultusunda hizmet veren, orta ve uzun vadede hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçları doğrultusunda belirledikleri hedeflere ulaşabilen, hem kendilerinin hem de hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlayacak sivil toplum örgütleri olmalarını destekliyoruz. Sosyal İnovasyon Merkezi danışmanlığında yürütülen ve Roche’un desteğiyle hayata geçen Sivil Toplum Destek Programı, hasta derneklerinin yönetim kapasitelerinin geliştirilmesi açısından hayata geçirdiğimiz projelerden birisi. Bunun yanı sıra, uluslararası ve bölgesel hasta dernekleri tecrübe paylaşım toplantılarıyla, hasta derneklerinin birbirlerinden öğrenme sürecine de destek oluyoruz.” dedi.

 

Sosyal İnovasyon Merkezi Kurucu Ortağı Suat Özçağdaş programı; “Sivil Toplum Kuruluşlarının kurumsal kapasitelerini geliştirmeye ve tüm boyutlarıyla desteklemeye yönelik kapsamlı bir proje” olarak değerlendirdi. Özçağdaş; “Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşları kurumsallıktan ve stratejik bakış açısından bir miktar uzaklar, gelişmeye ihtiyaçları var. Uzun vadeli değil etkinlik bazlı çalışıyorlar ve takip etmeleri gereken çok fazla bürokratik konu var. Halkımız yardımsever ancak gönüllülük ve kurumsal bağışçılık anlayışı hayli zayıf. Buna rağmen Sivil Toplum Kuruluşlarında genç ve heyecanlı bir profil görülüyor, üniversite öğrencileri ve özel sektör tarafından da destekleniyorlar. Roche’un desteğiyle başladığımız bu program asla yalnızca bir eğitim programı değildi. Biz bir yıl boyunca Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte çalıştık. Kendi aralarında bir network kurmalarını, somut ve kurumsal hedefler belirlemelerini sağladık” dedi.

 

Kanser Savaşçıları Derneği Kurucusu Aslı Ortakmaç; “Programa katılma kararını alırken kendimize "Böyle mi devam edeceğiz yoksa altyapımız ve kurumsal temellerimizi sağlamlaştırıp sağlık sistemi için çözüm önerileri geliştirip önerebilen gerçek bir sivil toplum kuruluşu mu olacağız?” diye sorduk.”dedi.

roche
stk
sivil toplum destek programı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir