Medimagazin logo

Roche 2023 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı

2023 yılında COVID-19 satışlarındaki önemli düşüşe rağmen Roche, yüzde 1'lik satış büyümesi elde etti.
Roche 2023 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden Roche, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Sağlık hizmetleri sektöründe gerçekleştirdiği faaliyetlerle önceki yıllarda elde ettiği finansal başarılarını 2023 yılında da ortaya koyan Roche'un Grup satışları, yüzde 1 oranında artarak 58,7 milyar İsviçre Frangı ile 2023 beklentilerini aştı.

“Yıl boyunca büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz”

2023 yılı dördüncü çeyreği ve 2024'ün ocak ayı finansal sonuçlarını değerlendiren Roche Grup CEO'su Thomas Schinecker, “COVID-19 satışlarındaki keskin düşüşü ve biyobenzerlerden kaynaklanan satış kayıplarını fazlasıyla telafi eden iyi bir satış büyümesi elde ettik. COVID-19 çözümleri hariç, temel iş alanı güçlü büyüme ivmesini sürdürdü ve 2023 yılı beklentilerimizi aştık. Hem ilaç hem de diagnostik ürün portföyümüzde iyi bir ilerleme kaydettik. Tedavisi zor meme kanseri ile mücadele eden hastalar için ölüm veya hastalığın kötüleşmesi riskinde yüzde 50'den fazla azalma gösteren bir oral tedavi için Faz III çalışması devam ediyor. Bu ilacı mümkün olan en kısa sürede hastalarla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Öte yandan inflamatuar bağırsak hastalığı ve kardiyometabolik hastalıklar gibi karşılanmamış ihtiyaçların yüksek olduğu hastalık alanlarına yönelik yeni ortaklıklar ve satın almalar planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Roche İlaç Bölümü'nün satışları, yüzde 6'lık bir büyüme ile 44,6 milyar İsviçre Frangına ulaşırken; şirketin oftalmoloji, multipl skleroz, hemofili A, kan kanseri ve meme kanseri alanlarındaki tedavi çözümlerinde 2022'ye kıyasla 4,3 milyar İsviçre Frangı değerinde artış ile toplam 14,8 milyar İsviçre Frangı satış gerçekleştirildi. Bununla beraber, İlaç araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları da yüzde 6 artarak 11,5 milyar İsviçre Frangına ulaştı. Onkoloji, Ar-Ge için birincil alan olmaya devam etti ve kanser immünoterapisi önemli bir itici güç oldu. Ayrıca nörobilim, oftalmoloji ve immünoloji alanlarına da önemli yatırımlar yapıldı.

Roche Diagnostik Bölümü'nün temel iş alanı satışları yüzde 7 oranında artarken; bu büyümeye önemli derecede katkı sağlayan ürünler kardiyak testler ve klinik kimya ile ilgili tanı çözümleri oldu. 2023 yılında COVID-19 ile ilgili ürünlere yönelik talepte önemli düşüş yaşanması nedeniyle satış rakamı yüzde 13'lük bir düşüşle 14,1 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşti.

2024 yılı öngörüleri

2024 yılında Roche satışlarının tek hanelerle büyümeye devam etmesi öngörülüyor. Şirket İsviçre Frangı cinsinden temettüsünü artırmayı da umuyor.

roche
finansal sonuc
thomas schinecke
ilac
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir