Medimagazin logo

İlaçta Türkiye'ye 'fiyat arttır' baskısı

İlaçta Türkiye etkisinin giderek artması üzerine ilaç firmaları, satış fiyatlarının daha yüksek olarak belirlenmesini talep etti.
Kaynak: RADİKAL - HACER BOYACIOĞLU
İlaçta Türkiye'ye 'fiyat arttır' baskısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Son dönemde bir kez daha kalite ve bulunamayan ürünlerle gündeme gelen ilaç piyasasında Türkiye artık global bir sorun. Türkiye’deki fiyatları dikkate alarak, kendi fiyatlarını belirleyen ülke sayısı son 1 yılda hızla artarak 19’dan 29’a çıktı. Söz konusu ülkelerin başında Rusya, Güney Kore, Meksika, Suudi Arabistan, Mısır, Fas, Makedonya ve Irak bulunuyor.

 

İlaç firmaları, Türkiye’nin fiyatlarının dünyadaki ilaç fiyatlarında da referans olarak dikkate alındığını belirterek, geçen aylarda ekonomi yönetimine, “Resmi fiyatlarımız daha yüksek olsun. Biz size ıskonto tutarlarını ayrı bir hesaptan aktaralım” önerisinde bulundu, ancak bu öneri de ekonomi yönetiminden geri döndü.


İlaç fiyatları belirlenirken, birçok ülke diğer ülkelerin fiyatlarından oluşan bir “referans fiyat sepetini” dikkate alıyor. İlaçta Türkiye etkisinin giderek artması üzerine, ilaç firmaları yeni bir öneriyle geldi. Firmalar, Türkiye’ye satış fiyatlarının daha yüksek olarak belirlenmesini talep ederken, “Biz yine ıskonto yapalım, bu ıskontoyu da ayrı bir hesaptan size aktaralım” önerisinde bulundu. Ancak söz konusu yöntem vergisel anlamda sorunlar oluşturabileceği belirtilerek; ekonomi yönetimi tarafından reddedildi.


Gelinen aşamada sağlık bürokrasisinin ilaçta yeni bir düzenleme yapılmasına sıcak baktığı ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başta olmak üzere ekonomi yönetiminin böyle bir düzenlemeye karşı olduğu belirtiliyor. Kulislerde ise bazı ilaç firmalarının Babacan’ı atlayarak üst düzey görüşmeler yaptığı, bunun da ilaç firmaları ile ekonomi yönetimi arasındaki ilişkiyi gerdiği belirtiliyor.

i̇laçta
türkiye'ye
'fiyat
arttır'
baskısı
Yorum (6)
Ahmet
SGK'ya fatura edilen ilaçların adedi firması belli zaten.Firmalar aylık peryotlarla kurum iskontosunu SGK'na iade etsinler.Depo ve eczaneyi aradan çıkarsınlar olsun bitsin
0
Cevapla
ky
KAYITDIŞI DAHA FAZLA İlacın resmi fiyatı daha fazla olursa bunu kim alacak? Tabii ki vatandaş. Yani nakit parayla aynı ilacı 2 katına alacak, devlet ise yarı fiyatına ve parasını da vadeli verecek. Böyle olursa devlete ucuz verilen ilacın parası vatandaştan çıkacak. Demek ki kurtarıyor. Kurtarıyor ki böyle istiyorlar. Demek ki kayıtdışı iyi çalışıyor. İş bilenin, kılıç kuşananın: Helal olsun.
0
Cevapla
Selma Bilgin
OLDUuu GÖZLERİM DOLDUuu... İlaç fiyatları hala yüksek, hala mal fazlası var, türkiyenin bütçesi resmen heba oluyor.. Devlet ivedilikle kendi hastanelerinde belirli ilaçları hastaya aracı koşmadan kendi vermelidir.. Kendi bünyesinde zincir ecezaneleri kurma zamanı geldi de geçiyor.. Ayrıca hiçbir firma için ilaç yazmadım yazmam,firmaların doktorları kongre ayağına oraya buraya götürmesi beş yıldızlı otellerde konaklatması da kabul edilemez.. Haram yemeye bahane bulan çokk oluyor..Kimse kimseye babasının hayrına jest yapmaz.. Çok sinirlendim yeter artık...
0
Cevapla
mehmet
Ben anlamıyorum yorum yapan uzman dok yada doktor???? Kardeşim ilaç fiyatları sizi ne ilgilendiriyor??? Hayatınızda kaç kere ilaç işi ile uğraştınız???? 10000-15000 arasın devlette 30000 e kadarda özelde maaş alıyorsunuz 4 saat çalışıyorsunuz günde. Nöbet ücretleriniz yüzde elli arttırılıyor. Nedir bu kıskançlık doymuyor musunuz???? Elin rus u 15000 dolara çalışıyor getirelim onlar çalışsın isterseniz. Bırakın kıskançlığı da herkez kendi işine baksın bu karınsızlık bu ülkenin en büyük sorunu. Bu saçmalıklara devam ederseniz. Sizin rezil olma döneminizde tek dost bulamazsınız.
0
Cevapla
hasan
Eczacı mehmet bende senin bu kadar bilgisiz olduğuna inanamıyorum. Verdiğin rakamların tümü yanlış.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir