Medimagazin logo

İlaç fiyatları 7 yılda 250 defa düştü

Sağlık Bakanlığı, 7 yıl içinde referans fiyat uygulamasıyla ilaç fiyatlarını % 80’e varan oranda aşağı çekti, halkı pahalı ilaçtan kurtardı.
- TÜRKİYE
İlaç fiyatları 7 yılda 250 defa düştü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık alanında devletin en önemli gider kalemi ve vatandaşların vazgeçilmez şifa kapısı olan ilaçların fiyatlarında son dönemde önemli düşüşler sağlandığı tespit edildi. Buna göre uygulanan doğru politikalar sayesinde 2004-2011 yılları arasında ilaç fiyatlarında 250 kez düşüş sağlandığı ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri bu kapsamda hem vatandaşın ilaca erişimlerinin kolaylaştığını hem de pahal ı ilaç fiyatlarının altında ezilmekten kurtarıldığını ifade ettiler. Öte yandan 2011 yılında kamu ilaç harcamasının 16 milyar lirayı bulduğu ve vatandaşların 1 milyar 700 milyon kutu ilaç tükettiği öğrenildi.

İŞTE FİYAT DÜŞÜREN POLİTİKALAR
2004 yılında referans fiyat uygulaması ile ilaç fiyatlarında yüzde 80’e varan oranlarda düşüş sağlandı. Tek geri ödeme komisyonu kuruldu ve aynı yıl ilâçta KDV oranı yüzde 8’e çekildi. 2005’te ise SGK ilaç alımları için iskontolar sağlandı ve ilaç ruhsatlandırma süreçleri Avrupa Birliği ile uyumlu hâle getirildi. 2009 yılında orijinal bir ürünün jeneriği piyasaya çıktığında, ürünün fiyatı mevcut fiyatın yüzde 66’sını geçemez (hem orijinal hem de jenerik ü rün için) kuralı getirildi. Reçetelenen ilaçlar için en ucuz eşdeğer ilâcın yüzde 15 fazlasına kadar olan ürünlerin karşılığının ödenmesi kuralı uygulamaya?koyuldu. 2010 yılında ilacı geçtiği her aşamada izleyen İlaç Takip Sistemi geliştirildi.

i̇laç
fiyatları
7
yılda
250
defa
düştü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir