Medimagazin logo

"İlaç firmalarının araştırma sonuçlarını saklıyor"

Yale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Irving Kirsh'den çok önemli uyarılar!
Kaynak: HABERTÜRK - SONER ÖZCAN
"İlaç firmalarının araştırma sonuçlarını saklıyor"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Psikofarmakoloji Derneği'nin düzenlediği "Uluslararası Katılımlı 4. Ulusal Psikofarmakoloji Kongresi" Antalya Belek'teki Papillon Zeugma Otel'de başladı. Kongreye katılan Yale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Irving Kirsh, antidepresanlarla ilgili çok önemli uyarılarda bulundu. Antidepresanların büyük kısmının depresyon tedavisinde hiçbir işe yaramadığını ve plasebodan farksız olduğunu savunan Kirsh, yan etkilerinin ise korkunç olduğunu söyledi. Antidepresanların 24 yaş altı kişilerde intiharı tetiklediğini kaydeden Prof. Dr. Kirsh, ilaç firmalarının araştırma sonuçlarını sakladığını öne sürdü.

YAN ETKİLERİ ÇOK KORKUNÇ
İlaç firmalarının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) gönderdikleri ilaç sunumlarını tek tek incelediğini belirten Irving Kirsh, yaptığı inceleme sonunca çok ilginç bulgulara ulaştığını açıkladı. Antidepresanları kullanan çoğu insanla kullanmayanlar arasında hiçbir fark olmadığını anlatan Kirsh, yan etkilerinin ise çok ciddi olduğunu ifade etti. Kirsh, "Antidepresanlar, iktidarsızlık, orgazm süresinin çok kısa ya da uzun olması ve orgazm olamama gibi cinsel bozukluklara neden olur. İlaçlar kesildikten sonra hastalığın nüksetme riski çok yüksektir. Hamileler kullanırsa, bebeklerde otizm riski artar" dedi.

İLAÇ KULLANMAK YERİNE EGZERSİZ YAPIN
İlaç firmalarının antidepresanlar konusunda ikiyüzlü bir tavır sergilediğini kaydeden Kirsh, şunları söyledi: "İlaç firmaları araştırmalarda iyi sonuçlar veren ilaçların sonuçlarını dergilere gönderiyorlar. Diğerleri ilaçların sonuçları ise saklanıyor. İlaç firmaları ilaçlarla ilgili araştırmaların yüzde 50'sini gizliyorlar. Yapılan araştırmalara göre antidepresanlar, 24 yaş altı kişilerde intihar riskini artırıyor. Fakat ilaç firmaları bunu manipüle ediyor. Depresyon teşhisi konan kişiler mutlaka yardım almalı. Alınan yardım ise ilaç yerine fiziksel egzersiz, meditasyon tarzı şeyler olmalı. Antidepresanlar son çaredir, uzak durulmalıdır. Benim önerim; antidepresan kullanmak yerine haftada 3 gün egzersiz yapın."

"i̇laç
firmalarının
araştırma
sonuçlarını
saklıyor"
Yorum (2)
Abdullah çapan
Zaten ilaç firmaları ilacın etkisini anlatırken şöyle böyle allandıra-ballandıra. yan eksisine gelince ses yok.Birazda onlardan bahsetseniz(bahsedenler çok az istisna siz sorgularsanız!)Eee sonuçta ilaç komplex bir molokül vucudada bir yerleri yaparken bir yerleri yıkacaktır.Genelde uzun süre kullanımdaki yan etkiler faz 4 de tesbit edilebilmekte. peki ya faz 4 ün gereği yerien getiriliyor mu?
0
Cevapla
Atilla
Prof. Dr. Irving Kirsh depresyonun kimyasal bir kökeni olmadığına inanan ve bunu yaymak için sürekli çalışmış bir klinisyendir. Ancak kendiyle çelişkiye düşüyor: "İlaçlar kesildikten sonra hastalığın nüksetme riski çok yüksektir." İlaç kesilince nükseden bir hastalık, tedavinin çok da başarısız olduğunu düşündürmüyor. Antidepresan tedavisi dikkatle ve doz azaltılarak sonlandırılması gereken bir tedavi. Birden kesildiğinde "rebound" denilen tablonun oluşması çok doğal. Öte yandan günümüzde klinik araştırmaların gizlenmesi bir efsaneden başka birşey değildir. Bir klinik araştırma başlatmayı düşünen her şirket, bu çalışmayı ve protokolunu ve ardından sonuçlarını clinicaltrials.gov web sitesinde yayınlamak zorundadır. Sansasyona inanmaya çok meyilliyiz. Haberciler de bunu kullanmaya bayılıyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir