Medimagazin logo

Genzyme nadir genetik hastalıklar alanındaki işbirliğini genişletiyor

Genzyme ve Alnylam nadir genetik hastalıklar alanındaki işbirliğini genişletiyor
Genzyme nadir genetik hastalıklar alanındaki işbirliğini genişletiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL  - Alnylam Pharmaceuticals ve Sanofi Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Genzyme, nadir görülen genetik hastalıklar alanında tedavi yöntemlerini geliştirmek üzere stratejik anlaşmalarını genişletme kararı aldı.

Alnylam Pharmaceuticals açıklamasına göre, Genzyme, 700 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı ile Alnylam'ın ana hissedarlarından biri oluyor.

İki şirket arasında yapılan yeni anlaşmaya göre Genzyme, Alnylam'ın klinik ve klinik öncesi evrelerdeki aday ilaçlarını kapsayan portföy üzerinde önemli haklara sahip olacak. Alnylam, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'daki çoğu ürününün haklarını koruyacak ve Genzyme'ın nadir hastalıklar alanındaki yerleşik global altyapısı aracılığıyla, araştırma-geliştirme evresindeki genetik ilaçlarını geliştirme ve kullanıma sunma fırsatını büyük oranda genişletecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Genzyme'ın Dünya Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) David Meeker, bu işbirliğinin şirket geleceği için önemli bir yapıtaşı olma özelliği taşıdığını belirterek, "Araştırma-geliştirme evresindeki ilaç portföyümüzü güçlendiriyor ve yerleşik global organizasyonumuz aracılığıyla dünya genelinde nadir hastalığı olan hastaların ihtiyaçlarını karşılama fırsatını sunuyoruz. Böylece Sanofi'nin ana büyüme alanlarından biri olan Genzyme'a yatırım yapma taahhüdünün de altını çizmiş oluyoruz. Alnylam ile ortaklığımız sağlam bir işbirliğine dayanıyor. Alnylam'ın dünya standartlarındaki RNAi teknolojisi önümüzdeki yıllarda nadir genetik hastalıklar için sürdürülebilir bir ilaç geliştirme platformu sunmayı vadediyor" ifadelerini kullandı.

Alnylam CEO'su John Maraganore ise Genzyme ile kurulan bu yeni ilişkinin Alnylam açısından devrim niteliğinde olduğunu aktararak, "Bu işbirliği, hissedarlarımıza değer sunan öncü ve bağımsız bir biyofarmasötik şirketi oluşturma taahhüdümüz açısından oyunun kurallarını değiştiren bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.

2012'de Alnylam ve Genzyme, sinir sistemine hasar veren nadir ve yaşamı tehdit edici bir hastalık olan transtiretin (TTR) ailesel amiloid polinöropatinin tedavisi için Faz 3 geliştirme evresinde önde gelen bir ürün olan patisiranın geliştirilmesi için özel bir işbirliği gerçekleştirdi. Genişletilmiş anlaşma çerçevesinde, patisiran artık Kuzey Amerika ve Batı Avrupa dışındaki tüm gölgelerde Genzyme tarafından pazara verilecek.

Genzyme ve Alnylam ailesel amiloid kardiyomiyopatinin tedavisi için halihazırda Faz 2 geliştirme evresindeki bir ürün olan "ALN-TTRsc"yi Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'da ortak geliştirecek.

Ayrıca Genzyme, 2020 yılına kadar, 2021'in sonuna kadar uzatılma olasılığı ile Alnylam'ın araştırma-geliştirme portföyündeki nadir genetik hastalıkların tedavisi için geliştirilen bütün ürünleri Kuzey Amerika ve Batı Avrupa dışında geliştirme ve pazara sunma seçeneğine sahip olacak.

genzyme
nadir
genetik
hastalıklar
alanındaki
işbirliğini
genişletiyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir