Medimagazin logo

AİFD Başkanı: Türkiye ilaç sektöründe dünyada 16. sırada

Dünyada en önemli sektörlerden biri olan ilaçta pazar büyüklüğü açısından Türkiye, Avrupa'da 7 ve dünya genelinde 16. sırada bulunuyor.
AİFD Başkanı: Türkiye ilaç sektöründe dünyada 16. sırada
Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkanı Güldem Berkman
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

    Önümüzdeki dönemlerde küresel ilaç şirketlerinin dikkatini çekeceği ülkeler arasında gösterilen Türkiye'nin, güçlü alt yapısı ve üretim kapasitesi bulunmasına rağmen Ar-Ge yatırımları açısından dünya ülkelerinin gerisinde kaldığı belirtiliyor.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkanı Güldem Berkman, dünya genelinde ortalama yaşam süresinin uzamasına bağlı nüfusun artarken bir yandan da yaşlandığını; bunun da sağlık hizmetlerine talebi artırdığını söyledi.

Berkman, ''Türkiye'de yaklaşık 300 şirketin faaliyet gösterdiği, güçlü bir altyapısı ve üretim kapasitesi bulunan, nitelikli insan kaynaklarına sahip ilaç sektörünün mevcut'' olduğunu belirterek, ''2011 itibarı ile 9,1 milyar dolar düzeyinde bir pazara; pazar büyüklüğü açısından Avrupa'nın 7, dünyanın 16. büyük ilaç sektörüne sahibiz'' dedi.

aifd
güldem berkman
ilaç firmaları
novartis
Yorum (3)
Hasan Canerler
elimizi korkak alıştırmayalım, birinciliğe inşallah
0
Cevapla
aile hekimi
aile hekimleri olarak elimizden geleni yapıyoruz ilk ona girmemiz şart.
0
Cevapla
drmurat
ya arkadaşlar,global bütçe uygulamasını hiçmi duymadınız.siz ne yazarsanız yazın devletin yıllık ödeyeceği para belli.az yazın çok yazın.hiç yazmayın.canınızı sıkmayın,düzen kurulmuş,size bırakmazlar o işleri
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir