Medimagazin logo

Yoğun bakım çok yoğun

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, yatak sayısının tüm teknolojik donanımla birlikte her geçen gün artırılmaya çalışıldığını ancak hala yetersiz olduğunu söyledi.
Kaynak: HÜRRİYET
Yoğun bakım çok yoğun
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

YILDIRIM Beyazıt Üniversitesi’nin Eğitim ve Uygulama Merkezi olan Ankara  Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından, “1. Yoğun Bakım Hemşireliği  Sempozyumu” düzenlendi.


Hastanenin Konferans Salonu’nda yapılan sempozyuma, Ankara İl Sağlık  Müdürü Mustafa Aksoy, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Metin Doğan, Hastane  Başhekimi Prof. Dr. Murat Bozkurt ile SAYED Başkanı Hayrettin Yekeler ile çok  sayıda hemşire katıldı.


Sempozyumun açılışında konuşan hastane başhekimi Yıldırım Beyazıt  Üniversitesi Rektörü Metin Doğan, Türkiye’nin AB Uyum Yasaları çerçevesinde  hemşirelerin 400 saatin üzerinde eğitim almaları gerektiğini belirterek,  Türkiye’de sağlık meslek yüksekokullarının birçoğunda 300-350 saat eğitim  verildiğini anlattı.


Ankara İl Sağlık Müdürü Aksoy, yoğun bakımın sağlık hizmetinde hayati  önem taşıyan bir birim olduğunu belirtti.


Hala yetersiz
Yoğun bakım yatak sayısının Türkiye için yeterli olmadığına dikkati çeken  Aksoy, yatak sayısının tüm teknolojik donanımla birlikte her geçen gün  artırılmaya çalışıldığını ancak hala yetersiz olduğunu söyledi. Aksoy,  “Ankara’da devlet hastanelerinde 2002’de 235 olan erişkin yoğun bakım yatak  sayısı 2007’de 321’e ve 2010’da 572’ye ulaştı. Yenidoğan yoğun bakım yatak sayısı  ise 2002’de 72 iken 2007’de 182’ye ve 2010’da 343’e çıktı. SSK’dan devredilen  sayı da 70” dedi.


Bu verilere göre 2002’de 377 olan yoğun bakım yatak sayısının 2010’da  985’e ulaşarak yaklaşık 2.5 kat arttığını belirten Aksoy, üniversite, özel ve  devlet hastanelerinde tam donanımlı yoğun bakım yatak sayısının ve ilgili  personelin artırılması gerektiğini bildirdi. Konuşmaların ardından sempozyuma katılan öğretim üyelerine ve diğer  ilgililere teşekkür plaketi takdim edildi.

yoğun
bakım
çok
yoğun
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir