Medimagazin logo

Yeni açılan üniversitedeki hocalara daha fazla ücret

Hükümet son 3 yılda kurduğu 41 üniversitede görev yapan öğretim elemanlarına bu aydan itibaren 80 ile 630 lira arasında ek ücret ödenmesini kararlaştırdı
Yeni açılan üniversitedeki hocalara daha fazla ücret
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hükümet son 3 yılda kurduğu 41 üniversitede görev yapan öğretim elemanlarına bu aydan itibaren 80 ile 630 lira arasında ek ücret ödenmesini kararlaştırdı.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) isteği üzerine Maliye Bakanlığı'nın teklif ettiği karar Bakanlar Kurulu'nda kabul edilip yürürlüğe girdi. Buna göre az gelişmiş üniversitelerde çalışan hocalara verilen 'geliştirme ödeneği'nde yüzde 50 ile 150 arasında artışa gidildi. Ayrıca ödenek sadece 'yeni kurulan üniversiteleri' kapsar hale getirildi.

Bakanlar Kurulu kararıyla geliştirme ödeneği oranlarında en fazla payı yüzde 500 ile Hakkari, Ağrı, Ardahan, Şırnak'taki üniversiteler ile Bingöl, Muş, Siirt ve Tunceli'nin uzak ilçelerinde görev yapan hocalar alacak. Muş'ta çalışacak bir araştırma görevlisinin eline ilave 240, bir öğretim görevlisinin eline ise yaklaşık 205 lira geçecek. Ardahan'daki bir üniversitede çalışacak yardımcı doçent 370, doçent 506, profesör ise 630 lira civarında ek ücret alacak. Toplamda ise Ankara, İstanbul veya İzmir yerine Ağrı'da görev yapan bir araştırma görevlisinin bütçesine 800, yardımcı doçentin bin 235, profesörün ise 2 bin 100 lira katkı sağlanacak. En düşük geliştirme ödeneği ise Yalova'daki hocalara verilecek. Yalova'da görev yapan bir araştırma görevlisinin aldığı 24 lira 105'e, profesöre verilen 63 lira da 275 liraya yükselecek. Yeni kurulan diğer üniversitelerde görev yapan hocaların 'geliştirme ödeneği' ücretleri ise Hakkari ile Yalova arasında farklılık gösterecek.

Yüzde 500 artış az bile

Ödeneği, yeni kurulan üniversitelerde görev yapan hocaları desteklemek için artırdıklarını belirten YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, yüzde 500 olan azami artışın da yetersiz olduğunu söyledi. Buldukları her kaynağı bu konuda kullanacaklarını vurguladı.

Zaman

yeni
açılan
üniversitedeki
hocalara
daha
fazla
ücret
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir