Medimagazin logo

'Yatan hastalara antiseptik verilmeli'

Sağlık Bakanlığı antibiyotik kullanımını kontrol altına almak ve zaman içinde kullanımı azaltmak için harekete geçti. Bu harekete doktorlar, eczacılar ve ilaç sanayii de tam destek veriyor.
'Yatan hastalara antiseptik verilmeli'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antibiyotik kullanımını azaltmada etkili olan ve günlük alışkanlıklarımız arasına almamız gereken antiseptik ürünlerin kullanımıyla ilgili 1934 yılından beri antiseptik ve dezenfektan ürünler üreten Merkez İlaç'ın 37 yıllık ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Eczacı Mehmet Şapçı, 'Gelişmiş ülkelerde en fazla kullanılan ürünler hijyen ürünleri yani antiseptik dezenfektanlardır. Gelişmekte olan ülkelerde ise en fazla kullanılan ürünler antibiyotiklerdir' dedi. Şapçı sözlerine şöyle devam etti: 'Sağlık Bakanlığı, eczanelerde reçetesiz antibiyotik satışını ve doktorlar tarafından lüzumsuz olarak antibiyotik yazılmasını takip etmek üzere bir proje geliştirdi. Bu proje gecikerek hayata geçirilmiş ancak, alkışladığımız bir projedir. Hijyenin enstrümanları antiseptik dezenfektanlardır. Antiseptik dezenfektanlar hasta olmadan hastalıktan korunmak için kullanılması gereken ürünlerdir.'

Sağlık Bakanlığı ücretsiz uygulasın
Yatan hastalara antiseptiklerin Sağlık Bakanlığı tarafından bedelsiz olarak verilmesini öneren Şapçı, bu uygulamanın antibiyotik tüketimini kontrol altına alabileceğini söyledi. Şapçı, antiseptik ve dezenfektan içerikli Opakjel Hijyen Setlerinin evlerde kullanılmasının alışkanlık haline getirilmesiyle vatandaşın hastalıklardan korunmuş olacağını belirtti.

Uzman gözüyle
İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler, 'Ortamdaki mikroorganizmaların azaltılması veya yok edilmesi antisepsi veya dezenfeksiyonla mümkün olacağından, enfeksiyonların azalmasına ve doğal sonuç olarak antibiyotiklerin daha az kullanılmasına neden olacaktır. Böylece hem hastanelerde hem de toplumda antibiyotik kullanımının yarı yarıya hatta daha da büyük oranda azalacağı söylenebilir.' dedi.

'yatan
hastalara
antiseptik
verilmeli'
Yorum (3)
Uzm
Doktorlarda destek veriyor demişsiniz ama beni katmayın. Çamaşır suyu ile temizlik en iyisidir. Birde başımıza değişik markalar adı altında ipe sapa gelmez ürünlere doktorları alet etmeyin. Önünü alamazsınız ve herkes onlarca kutu yazdırmaya başlar (Sonra bakarsınızki adam kömürlükte kullanıyor)
0
Cevapla
gölgelice
Antiseptik kullanarak ortamdaki mikroorganizmaları azaltamazsınız, hassas mikroorganizmaları azaltırsınız, dirençli mikropları arttırırsınız. Doğadaki mikroplar yakında herşeye dirençli olacaklar, gelişigüzel antiseptik kullanımı ve hatta çamaşır suyunun satışının yasaklanması gerekir. Aksi halde Yakında "sayemizde" tüm doğa dirençli florayla kaplanacak.Yine pnomoni olacağız bu sefer dirençlisiyle!
0
Cevapla
ALİ VELİ
ARKA ARKAYA İKİ YORUM HANGİSİNE İNANALIM: (1.) gölgelice (dr) 18/05/2011 11:57:22 Antiseptik kullanarak ortamdaki mikroorganizmaları azaltamazsınız, hassas mikroorganizmaları azaltırsınız, dirençli mikropları arttırırsınız. Doğadaki mikroplar yakında herşeye dirençli olacaklar, gelişigüzel antiseptik kullanımı ve ----hatta çamaşır suyunun satışının yasaklanması gerekir.----- Aksi halde Yakında "sayemizde" tüm doğa dirençli florayla kaplanacak.Yine pnomoni olacağız bu sefer dirençlisiyle!« gizle (2.) Uzm (Dr) 18/05/2011 11:00:44 Doktorlarda destek veriyor demişsiniz ama beni katmayın.-------- Çamaşır suyu ile temizlik en iyisidir.----- Birde başımıza değişik markalar adı altında ipe sapa gelmez ürünlere doktorları alet etmeyin. Önünü alamazsınız ve herkes onlarca kutu yazdırmaya başlar (Sonra bakarsınızki adam kömürlükte kullanıyor)« gizle
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir