Medimagazin logo

Yapay sperm çözüm olur mu?

Japon bilimcilerden sonra Alman ve İsrailli bilim insanları da laboratuvar ortamında sperm üreterek, kısırlık tedavisinde çığır açacak bir çalışmaya imza attı.
Kaynak: ntvmsnbc
Yapay sperm çözüm olur mu?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Mart 2011’de Japon bilim insanları farelerin testislerinden alınan doku örneklerinden sperm üretmiş, bu spermlerle 12 farenin doğması sağlamıştı. Yöntem, kısırlığın çözümü için büyük umut olmuştu.

Alman ve israilli bilim insanları da benzer bir çalışmaya imza attı. Bilimciler, erkeklerde kısırlık sorununun aşılmasını mümkün kılacak bir çalışma yaptı.

Nature dergisinde yayınlanan araştırma kapsamında laboratuvar ortamında sperm üretildi.

Fareler üzerinde yapılan deney, testislerden alınan germ hücrelerinin laboratuvarda uygun şartlar yaratılarak sperm hücrelerine dönüştürülmesine dayanıyor.

Spermlerin ana hücresi olan germ hücreleri uygun ortam sağlandığında tıpkı vücuttaki gibi olgunlaşıp sperm haline geliyor. Yani, erkeğin kısırlık yaşadığı durumlarda sperm bağışına artık gerek kalmayacak.

Fareler üzerindeki deneylerden olumlu sonuç alan bilimciler, yöntemin insanlarda da olumlu sonuç vereceğinden umutlu. Üretilen spermlerin herhangi bir genetik bozukluğa yol açmadığından emin olmak için fareler üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Uzmanlar, çalışmanın kısa zamanda insanlar üzerinde de denenebileceğini belirtiyor.

yapay
sperm
çözüm
olur
mu?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir