Medimagazin logo

Yağlara lazer liposuction çözümü

Karın, kalça, sırt, kol, bel, çene altı, bacaklar… Bu bölgelerde birikmiş ve diyetle bir türlü eritilemeyen yağlar lipoliz lazere teslim oluyor.
Kaynak: ntvmsnbc
Yağlara lazer liposuction çözümü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Etkisi ve güvenirliliği kanıtlanmış lazer lipoliz sistemi yağ dokusunu hızlı sıcaklık artışı ile sıvılaştırıyor. 3 ay sonar yağ miktarında yüzde 30 ile 55 arasında azalma, en önemlisi de portakal kabuğu görüntüsünde düzelme sağlanıyor.

Lokal anestezi ile yapılabilen işlemde hastanede kalmaya gerek olmadığını belirten ve lipoliz lazerin çok başarılı sonuçlar verdiğini vurgulayan Plastik ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Reha Yavuzer, yöntemin sağladığı avantajları şöyle anlatıyor:

“Bu yöntemle morarma yaşanmaz ve eski sistem liposuction uygulamalarından sonra aylarca giyilmesi gereken korseler mecburi değildir. Hiçbir kesi yapılmadan uygulanan sistem, cildi gerginleştirerek işlemini tamamladığı için yağ alınan bölgede sarkma olmaz, sıkılaşma sağlanır. Yine eski sistemde yaşanan portakal kabuğu görünümü, düzensiz pürtüklü, çukur alanlar oluşmaz ve tamamen homojen bir görünüm elde edilir.”

 

Dr. Yavuzer, liposuction işleminin mutlaka uzman plastik cerrahlar tarafından ve hastane koşullarında yapılması gerektiğini söylüyor:

“Liposuction, bazılarının söylediği gibi hasta çayını, kahvesini içerken dahi yapılabilecek çok basit bir işlem değildir. Aksine önemli bir cerrahi operasyondur ve sadece bu konuda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Bu konuda uzman olmayan ve hatta cerrah dahi olmayan bazı hekimlerin olayı sadece cilt altına bir kanül sokmak olarak algılaması ve bu şekilde anlatmaları sonucunda, ülkemizde basına da yansıdığı gibi nadir de olsa ölümlere varabilen sorunlar yaşanmıştır. Bu nedenle liposuction mutlaka konunun uzmanı Plastik Cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Bu işlemde büyük kesiler olmamasına rağmen deri altında geniş bir alanda uygulama yapıldığı için, hastane koşullarında yapılması idealdir. Başınıza kötü şeylerin gelmesini istemiyorsanız doktorunuzun bu işin uzmanı bir plastik cerrah olup olmadığını sorgulamalısınız. Unutmayın; sadece hekim diplomasına sahip olmak veya sadece herhangi bir branşta uzman olmak estetik ve plastik cerrahi yapma yetkisi sağlayamaz. Plastik Cerrahi genellikle 6 yıl (en az 5 yıl) ciddi bir asistanlık eğitimi gerektirmektedir.”

Temel olarak vücudun hemen her bölgesine uygulanabilen liposuction bayanlarda en sık karın, kalça ve uyluklar ve diz bölgelerine; erkeklerde ise en sık bel, karın ve meme bölgelerine uygulanıyor. Kol, ayak bilekleri, boyun, ense ve yüz de liposuction uygulanan bölgeler arasında. Son yıllarda ayak bileklerine de liposuction yapıldığını belirten Prof. Dr. Reha Yavuzer, liposuction ile ilgili sık sorulan soruları ise şöyle cevaplıyor:

LIPOSUCTION KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
Liposuction halk arasında bilinenin aksine esas amacı kilo vermek olan kişiler için ideal bir teknik değildir. Ancak diyet ve egzersiz yöntemlerine yardımcı olmak üzere zaman zaman kilo vermek isteyen hastalarda da uygulanabilmektedir. Liposuction temel olarak ideal kiloda veya ideal kiloya yakın kişilerde egzersizle ve diğer yöntemlerle verilmesi pek mümkün olmayan bölgelerdeki estetik olmayan yağ kitlelerinin uzaklaştırılması için kullanılmaktadır.

LIPOSUCTION HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ?
• Bağ dokusu hastalıkları.
• Kan pıhtılaşmasında sorunlar ve kanama bozuklukları.
• Lupus.
• Diyabet.
• Kalp-akciğer hastalığı, yüksek tansiyon.
• Depresyon.
• Aşırı şişmanlık.
• Yara iyileşmesinde sorunlar.
• Sigara kullananlar.
• Alkolizm ve ilaç bağımlılığı olanlar.
• Hamilelik.
• Aşırı kilo oynamaları.

Kişinin sağlıklı olması aranan ilk koşuldur. Dolayısıyla, kişinin tıbbi geçmişi ve sahip olduğu hastalıklar hassasiyetle sorgulanmalıdır. Sistemik bir hastalık durumunda ise, hastanın doktoru ve ameliyatta bulunacak olan anesteziyoloji uzmanıyla görüşülerek, işlemin yapılabilirliği ve alınacak önlemler kararlaştırılmalıdır. Kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar örneğin aspirin, işlemden en az iki hafta önce kesilmelidir, aksi takdirde aşırı kan kaybı, kan toplanması ve aşırı morarma olabilir. Bunların bir kısmı geçici olsa da kan toplanması, yani hematom oluşumu, istenmeyen neticelere, düzensizliklere sebep olabilir. Bir takım bitkisel ürünler de kanama eğilimi yapabilir. Böyle bir durumda hastanın hekimine danışması ve bu maddelerin kullanımını kesmesi gerekmektedir. Bazı önemli hastalıklar vardır ki bu durumlarda kullanılan pıhtı önleyici ilaçlar kesilemez. Böyle bir durumda liposuction yapılmaması gerekir.

LIPOSUCTION ALANINDA YENİDEN YAĞ OLUŞUR MU?
Genellikle vücuttaki yağ hücre sayısının ergenlik çağından sonra hemen hemen sabit bir sayıda kaldığı düşünülmektedir ve yağ hücre sayısının fazla olduğu alanlarda biriken yağın diyet ve egzersize dirençli olduğu iddia edilmektedir. Erişkinde kilo artışı genellikle yeni hücrelerin oluşmasıyla değil, var olan hücrelerin büyümesiyle gerçekleşir.

Yağ hücresi liposuction ile emilerek uzaklaştığında söz konusu hücre tamamen yok olmuştur. Ancak kalan hücrelerin de diyete dikkat edilmediği takdirde yağ depolayarak büyümeleri söz konusu olabilir, hatta eskisinden daha fazla kitle oluşturmaları mümkündür. Bu nedenle liposuction ameliyatlarından sonra egzersiz ve dengeli beslenme çok önemlidir. Liposuction tek başına vücut şekillendirmede başarılı olmaz, mutlaka bireyin beslenme ve hareketlilik açısından yaşam stilinde uygun değişiklikleri yapması önerilir.

ALTI BOŞALAN CİLT SARKAR MI?
Elastikiyeti iyi bir cilt çok önemlidir. Ancak yaş tek başına etkili bir faktör değildir. 16-80 yaş arasındaki pek çok kişinin liposuctiondan fayda göreceği düşünülse de 18 yaşın altında metabolik dengenin tam olarak olgunlaşmadığı ve hastanın vücut ölçülerinin sabitlenmediği düşünülürse, liposuction 18 yaşına kadar ertelenmelidir. İleri yaşlarda ise liposuction faydalı olsa dahi tecrübelerimiz genellikle ek işlemlerle cilt dokusu fazlalığının alınması gerektiğini göstermektedir. Bu konuda lazer liposuction diğer liposuction yöntemlerine göre daha fazla cilt gerginliği sağladığı için cilt elastikiyetinin kaybolmaya başladığı hastalarda özellikle tercih edilebilir.”

yağlara
lazer
liposuction
çözümü
Yorum (3)
dr. cuneyt gocer
Reklamları izlediniz, bir kezde isim vermeden yayınlansa şu bilgilendirme ne olur. Dünya cerrahiden uzaklaşıyorken siz halen aman biz yapalım derdindesiniz. Hastanede yapılsın, hasta büyük bir olay gibi görsün daha fazla para istensin. O kadar konforluysa niçin muayenehanede yapılmıyor. Medimagazin adı bence mediMAGAZİN olsun.
0
Cevapla
Tip doktoru
Her medya organında böyle haberler çıkıyor, neden cocuklarda tiroid hormon eksikliğinin zararı ve nasıl korunacagi, tüberküloz gibi yaygın enfeksiyoz hastaliklar hakkında bilgiler vb daha onemli konulardan bahsedilmiyor acaba? Sanki liposuction Türkiye'nin ana saglık konusu, reklam
0
Cevapla
hamide
güzelgüzel açıklamış doktor ancak dernek tarafından yapılan açıklama falan diyerek kendi reklamını yapmasa sorun yok şimdi herkes sazan ya hemen doktora ulaşıp bu işlem nerede yapılıyor diyecek ve birileri rant elde edecek.traji komik.....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir