Medimagazin logo

Yabancı doktorlardan mektup

Türkiye de doktor ihtiyacı, ister doktor sayısı yetersizliğinden olsun ister dağılım dengesizliğinden olsun, herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir
Yabancı doktorlardan mektup
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Türkiye de doktor ihtiyacı, ister doktor sayısı yetersizliğinden olsun ister dağılım dengesizliğinden olsun, herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir.

Yabancı doktorlar için çalışma izni, 2006 yılında sayın Başbakan tarafından gündeme getirildikten sonra kamuoyu tarafından çok tartışıldı. 2007 başlarında TBMM’de onaylandı fakat dönemin cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer tarafından veto edildi. 2007 seçiminden sonra eylül ayında Sağlık Bakanlığı tarafından tekrar gündeme getirildi ve “Tam Gün Yasası” içinde Mart 2008’de Başbakanlığına gönderildi. Bu süre zarfında Sağlık Bakanı tarafından hep savunuldu. Sağlık Bakanlığı tarafından gelişmiş ülkelerden örnekler verilerek, Türkiye dışında yabancı doktorların çalışmasını yasaklayan başka ülke olmadığı, bu yasanın mutlaka meclise getirileceği açıklandı. Bu doğrultudaki destek verici ifadeler, Sağlık-Aile-Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanlığı tarafından da sık sık dile getirildi.

Türkiye’den mezun olan yabancı doktorlar olan bizler, bu gelişmeleri gün gün takip ediyorduk ve yapılan açıklamalar ümidimizi yüksek tutmamızı sağlıyordu. Yasanın TBMM’den geçmesini bekliyorduk. Ancak geçen hafta açıklanan yasa taslağında, yabancı doktor çalışma izni ile ilgili maddelerin çıkartılmış olması bizi şok etti. Daha önce yasa hakkında olumsuz hiçbir sinyal olmamasına ve sağlık bakanı ile komisyon başkanının şiddetle yasayı savunmalarına rağmen bu sonuca gelinmesi üzüntümüzü kat kat arttırdı.

Üç yılı aşkın süredir, yetkili makamların yasayı destekleyen beyanlarından sonra birden yasanın yok sayılması bizi derinden yaralamıştır. Tartışma sırasında yasanın iptaline neden olan bütün eleştirilerin, Türkiye’den mezun olanlar için geçerliliği olmaması, bizleri kurban yerine getirmekte ve hayal kırıklığına itmektedir.

Uzman bir doktor olabilmek için, Türkiye’ye gelen bir öğrencinin, en az 11 yıl Türkiye’de bulunması gerekiyor. Her birimiz için en az 11 yıl olan bu süre zarfında Türkçe’yi öğrenmiş, Türk halkıyla ve sorunlarıyla iç içe olmuş, Türkiye’de yaşama ve çalışma isteği duyan yabancı uyruklu doktorlar olarak, bu ülkenin üniversitelerinde edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi yine bu ülke halkına hizmet için kullanmayı temenni ediyoruz.

Daha önce TBMM’de onay bile almış olan, yabancı doktorların çalışmalarına izin veren düzenlemelerin taslaktan çıkarılmaması ve tekrar meclise sevki için başta sayın sağlık bakanı,sayın sağlık komisyon başkanı,TTB ve tüm sendika başkanlarından destek bekliyoruz.

Sonsuz sevgi ve saygılarımızla

Türkiye Üniversitelerinden mezun yabancı doktorlar
yabancı
doktorlardan
mektup
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir