Medimagazin logo

Van Bölge Hastanesi hasta kabul ediyor

Depremde hasar gören Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, geçici hasar tespit çalışmalarının ardından kullanıma uygun olduğunun görülmesi üzerine, hasta kabulüne başladı.
Van Bölge Hastanesi hasta kabul ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başhekim Op. Dr. Vural Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanenin Van'da üst üste yaşanan 2 deprem sonrası hasta ve personelin telaşı nedeniyle boşaltıldığını, geçici hasar tespit çalışmalarının yapılmasının ardından kullanıma uygun olduğunun görüldüğünü anlattı.

Hastanedeki küçük sıva çatlakları ve düzeltmelerin tamamlanarak ilk olarak acil servisin ve ameliyathanelerin açıldığını, yataklı tedavi hizmeti ile kadın doğum servisi öncelikli olmak üzere hasta kabulüne başladıklarını dile getiren Polat, ''Bugünden itibaren normal poliklinik hizmetlerimizi de vermeye başlıyoruz. Servislerimizin tamiratı bitince hasta kabulünü artıracağız'' dedi.

Van'da depremden önce hizmet veren Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yüksek hasar nedeniyle bundan sonra hizmetini Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde devam ettireceğini, İpek Yolu ve Yüksek İhtisas hastanelerinde şu anda yataklı tedavi hizmeti verilmediğine dikkati çeken Polat, bu 2 hastanede teknik inceleme tamamlandıktan sonra ayakta tedavi hizmeti verilip verilmeyeceğine karar verileceğini söyledi.

Polat, vatandaşın hastaneye korkmadan girebileceğini dile getirerek, ancak iki defa art arda deprem yaşayan hasta ve hastane çalışanlarını hastaneye getirmekte zorlandıklarını belirtti.

Şu an dışarıdan personel desteği aldıklarını ifade eden Polat, ''Bu destek devam ettiği sürece bizim personelimize çok fazla yük binmeyecek. Ancak biz hızla kendi personelimizi adapte ederek dışarıdan personel desteğini azaltmayı düşünüyoruz. Daha fazla insanlara yük olmak değil, bir an önce kendi işimizi üstlenerek görevimi devam ettirmek istiyoruz'' diye konuştu.

-''Biz gönül rahatlığıyla 4 gün boyunca burada yattık''-

Sağlık Bakanlığı İnşaat Onarım Dairesi Başkanlığından Elektrik Mühendisi İbrahim Engin Dolgun da, Van'da deprem meydana geldiği andan itibaren daire başkanı, inşaat, makine ve elektrik mühendisinden oluşan bir ekip olarak olay yerine geldiklerini söyledi. Yapılan incelemeler sonucu binada yapısal anlamda ve taşıyıcılarda bir sıkıntı tespit edilmediğini anlatan Dolgun, hastane binasında meydana gelen asma tavan ve duvardaki çatlakların da beklenen bir şey olduğunu belirtti.

Makine mühendislerinin de binadaki ısıtmadan kaynaklı sorunları çözdüğünü dile getiren Dolgun, Erzurum ve Ankara'dan da teknik ekiplerin bölgeye geldiğini ve yaklaşık 200 kişilik bir ekiple hastanenin dün itibariyle açıldığını kaydetti.

İbrahim Engin Dolgun, ''Enerji anlamında bir sıkıntı yok. Elektrik kesintisi olduğu durumda jeneratörler binayı 3-4 gün besleyebilecek kapasitede. Güç kaynaklarımız devamlı aktif durumda. Kadın-doğum, yoğun bakım, ameliyathane gibi 'kritik oda' dediğimiz alanlarda şehir şebekesi kesildiğinde hiçbir şekilde elektrik kesilmeyecek. Sıkıntılarımız sonlanana kadar ekiplerimiz burada olacak. Zaten, biz çalışmalarımızı sürdürdüğümüz 4 gün boyunca gönül rahatlığıyla burada yattık'' dedi.

van
bölge
hastanesi
hasta
kabul
ediyor
Yorum (1)
Savaş ARPANCIL
inşaat onarım dairesi başkanını ve teknik ekip personelini tebrik ediyorum başarıların devamını diliyorum. gösterdikleri başarı ve hastane yapımındaki başarıların devamını diliyorum. vanda ki ailelere başsaglığı ve acil şifalar diliyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir