Medimagazin logo

Vakıf üniversitelerine tıp fakültesi kurmak için hastane şartı getirildi

YÖK Başkanı Saraç, Vakıf Üniversitelerinin Tıp Fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirildiğini açıkladı.
Vakıf üniversitelerine tıp fakültesi kurmak için hastane şartı getirildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle hazırlanarak, Meclis'te kabul edilen vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurmalarına ilişkin yasal düzenlemeden dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tıp eğitiminde ihmalin müsamahayla karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağına işaret etti.

Öğrencilerin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmaları gerektiğini vurgulayan Saraç, tıp fakültesi bulunan vakıf üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesiyle dün Meclis tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapıldığını anımsattı.

Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenlemeyle vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kedilerine ait hastane olma şartı getirildiğini belirten Saraç, şunları kaydetti:

"Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz."

tip egitimi
vakif universiteleri
tip fakultesi kurma
Yorum (2)
Orhan Özturan
Doğru ama yıllar önce uygulanmaya başlanmış olması gereken bir karar. Yeterli bir eğitim hastanesi olmayan Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültelerinin de bu eksiklerini gerçek anlamda tamamlamaları gerekir.
6
Cevapla
Mehmet özgen
Afiliye olan özel hastaneler ne olacak
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir