Medimagazin logo

Uzmanlık Dernekleri Platformu: Tam Gün gündemden çıkarılsın

30 tıp derneğinin oluşturduğu Uzmanlık Dernekleri Platformu, Sağlık Bakanlığı tarafından TBMM gündemine taşınan 'Tam Gün Yasa Tasarısı'nın sektöre ağır darbeler vuracağını ileri sürerek, çalışmanın gündemden çıkarılmasını önerdi
Uzmanlık Dernekleri Platformu: Tam Gün gündemden çıkarılsın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (İHA) - 30 tıp derneğinin oluşturduğu Uzmanlık Dernekleri Platformu, Sağlık Bakanlığı tarafından TBMM gündemine taşınan 'Tam Gün Yasa Tasarısı'nın sektöre ağır darbeler vuracağını ileri sürerek, çalışmanın gündemden çıkarılmasını önerdi.

Uzmanlık Dernekleri Platformu'nun dün Sheraton Otel'de yaptığı toplantıda, Tam Gün Yasa Tasarısı masaya yatırıldı. Toplantının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, hekimlerin çalışma özgürlükleri, halkın hekimini ve hastanesini seçme özgürlüğünün temel ilke olarak korunması gerektiği belirtilerek, "Part-time çalışmanın pratik uygulamada getirdiği olumsuzluklar net olarak tanımlanmalı, temel hak ve özgürlükler sınırlanmadan sağlık hizmeti arzı engellenmeden çözümler üretilmelidir. Hekimlerin çalışma şartlarında sınırlandırma değil, kayıtlı çalışma getirilmelidir. Hekimlerin gelirlerine üst sınırlar koymak değil, tanı ve tedavi protokollerini oluşturarak, giderek artan sağlık hizmetleri maliyetlerini kontrol altına almak için hekimlerle işbirliği yapılması gereklidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında, özellikle üniversitelerde gerekli kaynaklar yaratılmalıdır. Tıp fakültesi hastaneleri modernize edilmeli, bilimsel çalışma ortamları geliştirilmeli, kalite ve akreditasyon uygulamaları yaygınlaştırılmalıdır" denildi.

Açıklamada, tıp eğitimi ve uzmanlık eğitiminin kalitesinin yükseltilmesinin amaçlanması gerektiği, böylece halkın daha nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti alabilmesine olanak sağlanacağı kaydedildi. Bu tür yasal düzenlemeler yapılırken başta Türk Tabipler Birliği ve uzmanlık dernekleri olmak üzere hekim örgütlerinin görüşlerinin de alınması gerektiği ifade eden açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Tam Gün Yasa Tasarısı gündemden kaldırılmalıdır. Bu gün artık böyle bir düzenlemeye gerek kalmamıştır. Muayenehanelerin sistemdeki rolü azalmış ve çoğunluk hekim hastanelerde çalışmaya başlamıştır. Aslında Sağlık Bakanlığı'nın uyguladığı Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında aldığı kararlar sonucunda bu tür yasaklar uygulanmaksızın devlet hastanelerinde tam gün çalışan hekim sayısında önemli artışlar olmuştur. 2003 yılında yüzde 11 olan tam gün çalışan hekim sayısı, 2008'de yüzde 73'e yükselmiştir. Sağlık Bakanlığı'nın bu yöndeki çalışmasını geliştirmekten vazgeçerek antidemokratik, baskıcı, yasakçı bir uygulamaya geçmesi anlaşılır bir şey değildir. Tıp fakültelerinde görev yapan öğretim üyelerinin rotasyonla başka fakültelere gönderilmesi düşüncesinde ısrar edilmemelidir. Bu sistem süreklilik sağlanabilecek bir sistem değildir. Zaten YÖK yasasının bu maddesi olağanüstü dönemlerde konulmuş ve sonra rafa kalkmış bir maddedir. Hükümetimizin demokratik açılımlar yaptığı bir dönemde bu maddenin tekrar yürürlüğe konması doğru değildir. Eğer ihtiyaç bulunan fakültelere daimi kadrolar açılır ve bunlara da belirli şartlar getirilirse, bu sorun daha kolay çözülür. Gönüllü olmayan hiçbir öğretim üyesi rotasyona zorlanmamalıdır. Bu gün yerleşmiş üniversitelerde öğretim üyelerinin çoğunluğu mecburi hizmetlerini tamamlamış ve artık ulusal ve uluslararası üretime geçmişlerdir. Bunların birdenbire tüm yaşamlarının değişmesini istemek doğru bir yaklaşım olamaz. Hekimi kazanmayı düşünmeyen, onu küstüren ve mutsuzlaştıran hiçbir sağlık politikasının uzun vadede başarılı olması mümkün değildir. Hekim örgütleri dinlenmeli ve yasa tasarısındaki değişiklikler için görüşlerine başvurulmalıdır. Uzmanlık Dernekleri Platformu bu konudaki her türlü fikir alışverişine ve görüşmeye hazırdır."

<b>uzmanlık
dernekleri
platformu:
</b>tam
gün
gündemden
çıkarılsın
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir