Medimagazin logo

Uluslararası doktor fabrikası!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın, akademik başarı sıralamasında ilk sırada yer aldıklarını ve kuruldukları 2015’ten bu yana Türkiye sağlık sistemine 15 bin 775 sağlık profesyoneli kazandırdıklarını söyledi
Kaynak: Milliyet - Gülden Çoktan
Uluslararası doktor fabrikası!
Prof. Dr. Kemalettin Aydın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlük görevini Prof. Dr. Cevdet Erdöl’den devralan Gümüşhane eski milletvekili Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Milliyet'ten Gülden Çoktan'ın sorularını yanıtladı. Aydın, üniversitenin 2015 yılında kurulduğunu, dünyada ve Türkiye’de yapılan akademik başarı sıralamasında ilk sırada yer aldığını söyledi.  

15 binden fazla sağlık çalışanı

Prof. Dr. Kemalettin Aydın sadece sağlık profesyoneli yetiştiren bir üniversite olduklarına dikkat çekerek, “2015 yılında kurulmamıza rağmen ülkemizin sağlık sistemine 15 bin 775 sağlık profesyoneli kazandırdık. Sadece ülkemize değil dünyaya sağlık profesyoneli yetiştiriyoruz." dedi.

Bugüne kadar Sudan sağlık sistemine 65, Somali sağlık sistemine 165, Özbekistan sağlık sistemine 130, Suriye sağlık sistemine 7 mezun kazandırdık” dedi. Üniversitelerinin dünyada eşi benzeri olmayan bir yapıya sahip olduğunu aktaran Prof. Dr. Aydın, şunları dedi:  

“Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane Külliyemizde, Tıp, Uluslararası Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Sağlık Bilimleri ve Yaşam Bilimleri Fakülteleri, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sağlık ve Spor Bilimleri enstitüleriyle eğitim faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin ardından Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) eğitim faaliyetlerinin üniversitemize devredilmesinin ardından Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri ve Savunma Sağlık Bilimleri enstitüleri ile güçlü ve emin adımlarla yürümekteyiz. Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarımız ve dost ülkelerimizin askeri sağlık profesyoneli ihtiyaçlarını karşılamak üzere Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ve Gülhane külliyelerimizde askeri öğrenci yetiştirmeye devam etmekteyiz. Ayrıca Adana, Erzurum, Bursa, Kayseri, İzmir, Trabzon Tıp fakültelerimizde de eğitim faaliyetlerimizi yürütmekteyiz.”

 

Yurt dışında 1988 öğrenci

Prof. Dr. Aydın, konuşmasının devamında üniversitenin çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri de verdi: 

“Buhara’da da Tıp Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; Taşkent’te Hemşirelik Fakültesi, Somali’de Sağlık Bilimleri Fakültesi; Sudan Nyala’da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Suriye’de Çobanbey Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu açtık ve buralarda eğitim faaliyetlerimiz başarıyla devam etmektedir. Bu fakülte ve yüksekokullarımızda eğitim dili Türkçe’dir. Ayrıca Bangsamoro’da Sağlık Bilimleri kurulmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. En kısa sürede orada da fakültemizi kurup oradaki kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Şu anda da yurt dışı eğitim birimlerimizde 1988 öğrenciye eğitim vermekteyiz.” 

 

15-20 bin dolara kadavra ithalatı

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, üniversitelerinin hem ülke genelinde hem de dünya çapında yapılan akademik başarı sıralamalarında ilk sıralarda yer aldığını belirtirken, kadavra sıkıntısına dikkat çekti:

“Tıp eğitiminde yeri doldurulamayan önemli eğitim materyali olan kadavranın Türkiye’de temini ciddi bir sorun. Kadavra-öğrenci oranı Avrupa’da bire onken, Türkiye’de bir kadavra başına 30-40 öğrenci düşüyor. Tıp fakültelerimiz, Türkiye’de yeterince kadavra bulamadığı için yurt dışından 15-20 bin doları bulan ücretlerle kadavra ithal ediliyor. Toplamda var olması planlanan ve eğitimde öğrencilere maksimum sayıda fırsat sunabilmek için gerekli minimum kadavra sayısı 8’dir. Üniversitemizde 5 öğrenciye 1 kadavra düşmekte olup bunu özellikle belirtmek isterim. Sanırım bu veriler eğitim kalitemizin anlaşılabilmesi için yeterlidir.”

 

prof drkemalettin aydin
saglik bilimleriuniversitesi
doktor
saglik calisani
Yorum (1)
HALİT YAŞAR
karpuzu hemen gönderi̇yoruz sn.rektör..
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir