Medimagazin logo

Ulusal Sağlık Politikaları Sempozyumu

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, halkın sağlığının kutsal bir mesele olduğunu, bu yüzden de devletin sağlık politikasının halkçı olması gerektiğini belirterek, ''Sosyal devlet pekala bunun için kaynak yaratabilir'' dedi.
Ulusal Sağlık Politikaları Sempozyumu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

İZMİR- İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Ulusal Sağlık Politikaları Sempozyumu''nda konuşan Prof. Dr. Özer, Türkiye'de ulusal yerine küresel sağlık politikasının uygulandığını, yani dış sermayenin emrettiği sağlık politikalarının hayata geçirildiğini söyledi. 
 
     1970'li yıllarda kapitalist sistemin, küresel sermayenin sağlıkta da para kazanılabileceğini keşfettiğini anlatan Özer, Türkiye'nin bu sürece 1980'den sonra girdiğini ve bunun uzantılarının devam ettiğini dile getirdi. 
 
     Özer, halkın sağlığının kutsal bir mesele olduğunu, bu yüzden devletin sağlık politikasının halkçı olması gerektiğini belirterek, ''Sosyal devlet pekala bunun için kaynak yaratabilir'' dedi. 
 
     Hükümetin uyguladığı politikalarla hekimlerin özlük haklarının elinden alındığını, emeğinin karşılığını elde edemediklerini, üstüne bir de şiddet gördüklerini ifade eden Özer, son düzenlemelerden halkın memnun göründüğünü, medyada çıkan haberlerle olayın tek yönlü aktarıldığını, oysa uzun vadede uygulamaların halk için olumlu olmadığının görüleceğini savundu. 
 
     Özer, her aileye sağlık güvencesinin verilmesi, kaliteli sağlık hizmetine herkesin ulaşmasının sağlanması, en az 30 dakika muayene süresinin olması, kaliteli malzemelerle kaliteli ameliyat koşullarının yaratılması gerektiğini bildirdi. 
 
     Halkın sağlık hizmetlerine bedelsiz ulaştığı şeklinde bir yanılsama yaşandığını, halbuki katkı payı adı altında sağlık hizmetlerinden bedel alındığını kaydeden Prof. Dr. Özer, ''Sağlıkta gerçek sandığınız gibi değil, aldatılıyorsunuz, kandırılıyorsunuz, para ödüyorsunuz'' diye konuştu. 
 
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sempozyuma katılımın başka etkinliklerle çakışması nedeniyle düşük olduğunu, önümüzdeki dönemde tekrar düzenlenmesi gerektiğini söyledi. 
 
     Hükümetin sağlık politikalarının vatandaşa cazip geldiğini belirten Kocaoğlu, ''Bunun artı yönleri çeşitli kanallardan pompalanıyor. Hatta 12 Haziran seçimlerinin propaganda aracı haline getirildi. Ama bu sağlık politikaları tüm yönleriyle zaman içinde ortaya çıkacak'' dedi. 
 
     Kocaoğlu, son dönemde çıkarılan yasalarda büyük ''genişliklerin'' bulunduğunu savunarak, ''Kendinden olmayan birine bir hakkı vermemek için birçok gerekçe var. Bu gerekçelerin hepsi bürokrasi tarafından önümüze konuyor. Yine aynı şekilde istediğine istediği şekilde verecek manzumeler dizisi var'' şeklinde konuştu. 
 
     Eskiden ''torba yasa'' adı altında 3-4 maddelik yasaların çıkarıldığını, en büyüğünün ise geçtiğimiz günlerde çıktığını, ikincisinin de hazırlandığını ifade eden Kocaoğlu, torba yasa olgusunun artık Türk hukuk sisteminin içine girildiğini dile getirdi. 
 
     Kocaoğlu, sadece sağlıkta değil, her konuda ülkenin çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyerek, ''Ve burada en büyük erozyonun da devletteki törpülenme olduğunu, devleti devlet yapan kurumların törpülendiğini görüyoruz'' dedi. 
     Açılış konuşmalarının ardından geçilen oturumlarda ''Sağlıkta Piyasalaşma, Ticarileşme'', ''İlaç Endüstrisi ve Sağlık Politikaları'', ''Özel Sektör ve Sağlık Politikaları'', ''Türkiye'de Sağlık Hakkı'', ''Sağlık Hizmeti Sunumunda Sorunlar ve Öneriler'', ''Hekim Hakları'' ve ''Siyasetin Sağlığa Bakışı'' konularında sunumlar yapıldı. 
ulusal
sağlık
politikaları
sempozyumu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir