Medimagazin logo

Ufuk Üniversitesi’nde maaş krizi, eğitim problemine dönüştü

Ufuk Üniversitesi’nde yaşanan maaş krizi ikinci ayında da devam ediyor. Asistan hekimlerin başka üniversitelerde görevlendirilmesi için hazırlık yapılıyor
Kaynak: Duvar - Serkan Alan
Ufuk Üniversitesi’nde maaş krizi, eğitim problemine dönüştü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ufuk Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşanan maaş krizi sürüyor. 70’in üzerinde uzman hekim ile 50’nin üzerindeki asistan hekimin kasım ayı ve aralık ayı maaşları ocak ayının ortasına gelinmesine rağmen hâlâ yatırılmadı. Hastanede doktorlar dışında kalan personelin de aralık ayı maaşları ödenmedi.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) inceleme başlattığı üniversite hastanesinin kredi çekerek maaşları ödemeye çalıştığı, geçmiş kredilerin ödenmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle yeni kredi çekemediği ve maaşları ödeyemediği iddia edilirken, 20’nin üzerinde asistan hekim yatay geçiş yaparak başka üniversitelerde çalışmaya başladı. Edinilen bilgiye göre Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun (TUK) incelediği üniversitedeki diğer asistan hekimlerin de yakın dönemde başka üniversitelere geçmelerine imkân tanınacak.

“Kredi bulmaya çalışıyoruz”

Duvar'dan Serkan Alan'a göre, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile Ufuk Üniversitesi’ni kazanan, burada uzmanlık eğitimini almaya çalışan asistan hekime göre maaş krizi nedeniyle çok sayıda uzman hoca üniversite bünyesinden ayrıldı. Yaşanılan sorunun eğitim sorununa dönüştüğünü belirten asistan hekim, “En son rektörle konuştuk, ‘Para yok ödeme yapamıyoruz. Kredi bulmaya çalışıyoruz’ diyor. Daha önceden aldıkları kredilerin ödemelerini yapmakta zorlanınca yeni kredi almakta da güçlük yaşıyorlar. Açıkçası bu işi çözmek için de çok iddiaları yok” diye konuştu.

‘Maaş krizimiz eğitim problemine dönüştü’

Birçok asistan hekimin hastaneden yatay geçiş yaparak ayrıldığını, birçok asistan hekimin de ayrılmayı beklediğini, son bir ayda ders veren hocaların hastaneden ayrılışının hızlandığını belirten asistan hekim, “Bütün bunlar asistan eğitimini olumsuz etkiliyor. TUK denetlemeye geldi, hoca sayısı olarak yetersizlik tespit etmedi ama hasta sayısı anlamında ciddi bir azalma raporladı. Ameliyat sayıları da ciddi oranda azaldı. Eskiden günlük genel cerrahide 3 ya da 4 ameliyat yaparken bugün haftada bu rakamlara ulaşılır duruma geldik. Maaş krizimiz eğitim problemine dönüştü” ifadelerini kaydetti.

‘Düğünde takılan altınlardan bozdurup evin kirasını ödeyeceğim’

Asistan hekimlerin başka üniversitelere nakledilmesi adımının da yeterli olmadığını, yaklaşık altı aydır aldıkları eğitimin niteliğinin düştüğünü, bunun telafi edilmesi adına da adımlar atılması gerektiğini ifade eden asistan hekim maaş alamamaları nedeniyle yaşadıklarını ise şu sözlerle anlattı:

“Ben kardeşimden biraz para aldım. Bankalarda maaş ek hesapları var, ben şu an bir maaş içerideyim. Diğer arkadaşlarımızın da kimisi ailelerinden para alarak süreci atlatmaya çalışıyor. Yakın dönemde evlenenler takılarını satıp onu harcıyorlar. Bugün benden sonra göreve başlayan bir asistan arkadaşım, ‘Düğünde takılan altınlardan bozdurup evin kirasını ödeyeceğim’ dedi. Asistan olduğumuz için de bir birikimimiz yok. Öğrencilikten çıkıp sınavla buraya geldik. Birikim olmayınca oradan buradan bulup bu süreci atlatmaya çalışıyoruz.”

 

ufuk universitesi
maas krizi
egitim problemi
asistan hekim
Yorum (4)
bozeren
başka ufuklara yelken açmak üzere olan pek çok üniversiteden biri sanırım. çok gerekli değilse kapatın gitsin.
14
Cevapla
Mesut Bayraktar
i̇ş görüşmesinde bana ayda 15 nöbet tutulacak diyen bir kadın doğum profu vardı ama hiç profesyonel değildi. ayda 15 nöbet ahlaki değil ve ben yokum diyerek çekip gitmiştim. i̇lk önce o gitmiştir!
1
Cevapla
Mahmut kelalaka
maaşlari bile odeyemen bir kurum nasil egitim ve saglik sektörü iyi olabilir ki
2
Cevapla
kadir erdil
para için sınavları zorlaştırıp öğrenci bırakıyorlar.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir