Medimagazin logo

‘Tütün endüstrisi kontrol altına alınmalı’

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu, tütün kontrolünde başarılı olmanın yolunun sigara içme yasakları ile birlikte sorunun esas kaynağı olan tütün endüstrisinin kontrol altına alınması ile mümkün olabileceğini açıkladı.
‘Tütün endüstrisi kontrol altına alınmalı’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Toraks Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi kapsamında, var olan tütün kontrol yasasını daha da güçlendirmek amacıyla, basında ‘açık hava yasakları’ olarak da gündeme gelen, yeni yasakların oluşturulacağı ve pasif maruziyetten daha fazla korunma sağlanacağı bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştır.
Öncelikle Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu olarak gündemdeki yasa çalışmalarını olumlu bulduğumuzu belirtmek isteriz. Mevcut yasanın uygulanması ve ihlal-ler konusunda var olan ciddi sorunlarında 81 il valiliğine gönderilen yeni genelge ile azalmasını, daha kararlı bir denetim mekanizmasının yerleşmesini umuyoruz.
Bununla birlikte tütün kontrolünde başarılı olmanın yolunun sigara içme yasakları ile bir-likte sorunun esas kaynağı olan tütün endüstrisinin kontrol altına alınması ile mümkün olacağı inancındayız. Bu bağlamda yasa çalışmasına tütün endüstrisini kontrol etmeye yönelik maddelerin de eklenmesi gerektiğinin düşünüyoruz.
Endüstrisi mevcut sigara paketlerini halen reklam aracı olarak kullanmaya devam etmek-tedir. Daha önce Sağlık Bakanı tarafından da uygulamaya geçirileceği ifade edilen düz paket uygulamasının, mevcut yasa çalışmasına eklenmesinin tütün kontrolünde çok önemli ve büyük bir adım olacağını düşüncesindeyiz. Yine aynı şekilde yeni ürün ruhsat-larının sınırlandırılması ve katkı maddelerinin yasaklanması konularının yasaya eklenmesi tütün mücadelesine çok önemli katkı sağlayacaktır.
Sağlıklı bir nefes herkesin hakkıdır. Mevcut yasanın güçlendirilmesi ve denetimdeki ciddi sorunların aşılması ile birlikte hedeflenen amaca bir adım daha yaklaşılacaktır. Bu bağ-lamda tütün endüstrisinin kontrolüne yönelik maddelerin, özellikle DÜZ PAKET uygula-masının yasa taslağına eklenmesinin çok önem arz ettiğini ve yasanın gücünü çok artıracağını düşünüyoruz" denildi.

turk toraks dernegi
tutun kontrolu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir