Medimagazin logo

Türkiye’de sağlık harcamaları artıyor

Deloitte Türkiye’nin sağlık ekonomisi raporuna göre, Türkiye’de sağlık harcamaları yükselirken, sosyal güvenliğe yönelik olarak merkezi bütçeden yapılan transferler de giderek artıyor.
Türkiye’de sağlık harcamaları artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-Deloitte Türkiye, sağlık ve ilaç harcamalarının Türkiye’deki durumunu diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak incelediği raporunda, Türkiye’de sağlık harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının giderek yükseldiğini ortaya koydu.

Türkiye’deki sağlık harcamalarının son 10 yılına bakıldığında sevindirici gelişmeler yaşandığını belirten Deloitte Türkiye Sağlık ve İlaç Endüstrisi Lideri ve Ortak Güler Hülya Yılmaz, “Kişi başına sağlık harcamalarının 2000 ile 2007 yılları arasında 433 dolardan 767 dolara kadar artış gösterdi. Ancak Türkiye OECD ülkeleri içinde kişi başına sağlık harcamaları tutarı açısından hala son sıralarda. Ayrıca sağlık hizmetlerinde ilaç temininde yaşanan problemler doğrudan toplum sağlığını etkilerken sosyal güvenlik sisteminin yeterince adil ve şeffaf olmaması da sektörü olumsuz yönde etkiyor” dedi. Yılmaz, gelişmiş ülkeler dahil çoğu ülkede sosyal güvenlik kurumlarının bütçe açığı verdiğini belirterek önemli olan göstergenin verilen bütçe açıklarının oranı ve bu durumun sürdürülebilirliği olduğunu aktardı.  

Sağlık Harcamaları  
Türkiye’de toplam sağlık harcamalarının GSYH’ye oranı 2000 yılında %4,9 iken 2007 yılında %6’ya yükselmiştir. OECD ülkeleri içinde sağlık harcamalarını artıran diğer ülkeler arasında ise İrlanda, Slovakya ve Kore yer almıştır. Her ne kadar Türkiye 2000 – 2007 yılları arasında kişi başı sağlık harcamalarını 433 dolardan 767 dolara çıkarmış olsa da OECD ülkeleri arasında son sıradadır.  

Kamunun sağlık harcamaları içindeki payı Türkiye’de 2007 yılında %67,8 olduğu, sosyal güvenlik anlayışının yerleşik ve kuvvetli olduğu Kuzey Avrupa ülkelerinde %85’lere kadar ulaştığı gözleniyor. Sosyal güvenlik kapsamının dar olduğu ülkelerde (ABD gibi) ise bu oran %45’e kadar düşüyor.

Sağlık hizmetinin kalitesine ve bilinç düzeyine işaret eden temel göstergelerden bebek ölümü oranında Türkiye OECD ülkeleri içinde kötü bir performans sergilese de Sağlık Bakanlığı 2008’de binde 17 olan bu seviyeyi binde10’a düşürme hedefinde olduğunu ifade etmiştir.  

Sosyal Güvenlik Harcamaları  
Türkiye’de sosyal güvenliğe yönelik olarak merkezi bütçeden yapılan transferlerin giderek arttığı ve kayda değer miktarlara ulaştığı görülüyor. Küresel krizin Türkiye’ye etkileri nedeniyle 2009 yılında transferler 52,6 milyar TL olmuş, 2010 yılında 57,7 milyar TL olması planlanmıştır. 2011 bütçesinde ise 62,4 milyar TL olması öngörülmüştür. Burada dikkat çekici unsur, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun topladığı primlerdeki artışın emekli maaşlarında ve sağlık harcamalarında yaşanan artışın gerisinde kalmasıdır. Emekli maaşı ödemeleri ve sağlık harcamaları 2000-2009 döneminde 10 kattan daha fazla artarken, prim gelirleri ancak 8 kat artmıştır.  

Tedavi ve İlaç Harcamaları
2000 yılından 2009 yılına tedavi giderleri 3 kat artarken özel hastanelerden alınan hizmetlerdeki artış dikkat çekicidir. Özel hastane giderleri 2003 – 2009 döneminde 1,2 milyar TL’den, 3,7 milyar TL’ye artış göstermiştir. 2000 – 2009 yılları arasında kamunun ilaç harcamaları 2 kat artarken, bu harcamaların GSYH’deki payı %1’den %1,6’ya çıkmıştır.

türkiye’de
sağlık
harcamaları
artıyor
Yorum (4)
Osman D
Bunda şaşıracak bir şey yok. Bu hükümetin siyasi bir tercihi. Halkın sağlık hizmetlerine erişiminın kolaylaştırılması ve muayenehanelerin azaltılarak puan sistemine geçilmesi tabii olarak böyle bir sonuca neden oldu. Ancak gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında bizde hala kişi başına düşen sağlık harcaması öyle çok yüksek de değil sanırım. Ancak ileride yeşil karta getirilen denetim ve kısıtlamalar heralde bu artışın hızını kesecek gibi görünüyor.
0
Cevapla
dr.sinan
sağlık harcamaları arttıkça o ülkenin gelişmişlik düzeyi de artıyor demektir.ABD 'de kişi başı sağlık harcaması 2000 dolar.
0
Cevapla
s.ç.
Bir yorumcu demiş ki ABD'de kişi başı sağlık harcaması 2000 dolarmış. Peki aynı yorumcu ABD'de bir ekokardiyografik değerlendirmenin bedelinin 600-800 dolar arasında olduğu halde ülkemizde muayene + ekg + ekokardiyografik değerlendirmeye SGK tarafından toplam 60-70 tl ödendiğini biliyor mu acaba?Yani ABD de 2000 doların karşılığı bir iki muayene ve bir iki bait tahlile denk gelirken bizde 2000 dolarla SGK kapsamında senede en az 50 tane doktora muayene olabilirsiniz. Bu kadar ucuzluğa rağmen toplamda kişibaşı harcamalarımız ABD ve Avrupa ile yarışır halde. Türkiyedeki sağlık harcamalarının artmasının gelişmişlikle hiç alakası yok. Bu tamamen hastalarımızın nevrotik arayışlarından ,ve doktorlarımızın ise 80-100 kişilik poliklinik kalabalığında " Aman birşey atlamayayım , yoksa başıma iş gelir , her türlü tahlil ve tetkiki isteyeyim " paranoyasından kaynaklanan sonuçtur.
0
Cevapla
fatih urla
Türkiye'de sağlık harcamaları artarmasının nedeni: 1- koruyucu hekimliğim çok iyi yapılması mı? 2- Sağlık çalışanlarına yüksek ücretler verilmesi mi? 3- Sağlıksız eğitim politikaları sonucu gereksiz tetkiklerin artması mı? 4- İlaç fiyatlarının düşmesi mi 5- İktidar partisi millet vekillerinin sahip olduğu özel hastanelerin özel fiyatlarla devleti kazıklaması mı?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir