Medimagazin logo

Türkiye'de her yıl 15 bin bebek, kalp hastası olarak doğuyor

- "Doğuştan kalp hastası olarak dünyaya gelen bebeklerin yüzde 90'ı yaşıyor"
Türkiye'de her yıl 15 bin bebek, kalp hastası olarak doğuyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zübeyir Kılıç, Türkiye'de her yıl yaklaşık 15 bin bebeğin kalp hastası olarak dünyaya geldiğini ve bunların yüzde 90'ının hayata tutunduğunu bildirdi.

Aynı zamanda Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanlığı görevini de yürüten Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada canlı doğan her bin bebeğin yüzde 10'unun doğuştan kalp hastalığı olduğunu söyledi.

Söz konusu hastalığın hamilelikte teşhis edilmesinin önemini dile getiren Kılıç, şöyle konuştu:

"Türkiye'de her yıl 15 bin civarında bebek, doğuştan kalp hastası olarak dünyaya geliyor. Bu şekilde dünyaya gelen bebeklerin yüzde 90'ı yaşıyor. Biz erken teşhis için 'fetal ekokardiyografi' dediğimiz, anne rahmindeki bebeğin kalp hastalıkları açısından taranması amacıyla yapılan ultrasonografi yöntemini uyguluyoruz. Fetal ekokardiyografiyle yüzde 90'ın üzerinde doğrulukla, doğumdan önce tanı alabiliyoruz. Bu sayede bebeğin kalp hastalığını önceden belirleyerek, erken müdahale gerektiren bir patoloji saptanması halinde, anne karnında buna yönelik tedaviler yapabiliyoruz."

Fetal ekokardiyografinin gebeliğin 16-22 haftalık yasal döneminde yapılması gerektiğine dikkati çeken Kılıç, şu ifadelere yer verdi:

"Kadın doğum uzmanı uygun görmesi halinde, yani annede diyabet gibi, bazı hastalıklar varsa, bir takım ilaçlar alıyorsa, genetik bir eğilim söz konusuysa, fetal ekokardiyografi yapılması için bize gönderir. Yoksa her gebeye fetal ekokardiyografi yapılması gerekmez. Burada iki sonuca varıyoruz. Birincisi, 'bebeğin doğumdan sonra tedavisi mümkündür, doğumu yaptırılabilir ama uygun bir merkezde yapılsın ve de şu ilaç hazır bulundurulsun' deriz. İkincisi de 'bunun doğumdan sonra tedavisi çok zordur, birden fazla ameliyat gerektirir. Yaşam sansı azdır. Dünyada da Türkiye'de de yasal sonlandırma hakkı verilen bir gruptur. İstiyorsanız sonlandırabilir' diyoruz. Yasal sonlandırma hakkı olan aileler için hiçbir zaman 'gebelik sonlandırılmalıdır' demeyiz. Emin olmadığımız hiçbir raporun altına da imza atmayız. Emin olduktan sonra bebeğin böyle bir durumu varsa biz sadece bilgilendiririz. Bunu yaparken de hataya düşmemek için bir konseyle, mükerrer sayıda bakarak, aileye bildiririz. Arzu ederlerse böyle bir hakları var, kendileri karar verirler."

Ailelerin tepkilerini anlatan Kılıç, "Bir kısım aile, ne olursa olsun bu bize verilmiş bir bebektir, biz onu istiyoruz' derler, gebeliği devam ettirirler. Bir kısmı da 'madem böyle bir hakkımız var' diyerek, gebeliği sonlandırırlar" dedi.

Kılıç, ESOGÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Merkezi'nin Eskişehir ve bölge halkına fetal ekokardiyografi hizmeti veren tek merkez olduğunu belirterek, fetal ekokardiyografinin anneye ve bebeğe kesinlikle bir zararının bulunmadığının da altını çizdi.

-Beta mikrobuna dikkat

Doğuştan kalp hastalıklarının yüzde 20'sinin morarma ile kendini gösterdiğini yüzde 80'inde ise morarma yaşanmadığı için yetişkinlikte bile ortaya çıkabildiğini bildiren Kılıç, çocuklarda sonradan oluşan kalp hastalıklarının ise romatizmal olduğunu vurguladı.

-"Her üst solunum yolu enfeksiyon değildir"

Çocuklarda romatizmal kalp hastalığına boğaz enfeksiyonu ve özellikle beta mikrobunun sebep olduğunu aktaran Kılıç, şunları kaydetti:

"Her üst solunum yolu enfeksiyon değildir. Eğer hasta 2-15 yaşlarında, yüksek ateşi var ama gözlerinde sulanma yoksa, boğazı kıpkırmızı olmuş, ağrıyor ve boyundaki lenf bezleri şiştiyse, enfeksiyon riski olduğu için mutlaka tedbir alınmalıdır. Okul taramalarında ve toplumsal taramalarda 'beta mikrobu'nun saptanması ve onun tedavi edilmesi ulusal bir politikaya dönüştürülmesi gerekir. Bu önemlidir. Sağlık Bakanlığı'nın mutlaka yapması gereken bir politikadır. Üniversitelerin de bu politikanın içerisinde yer alması gerekir. Toplumsal taramalarla beta mikrobunun önüne geçilerek, romatizmal kalp hastalığının önlenmesi de mümkün. Artık bu kader değil, ileri ülkelerde görülmüyor."

osmangazi üniversitesi tıp fakültesi
prof. dr. zübeyir kılıç
.ocuk hastalıkları
kalp hastalıkları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir