Medimagazin logo

‘Türkiye’de gereksiz ameliyatların oranı yüzde 30’dan fazla’

Türkiye’de gereksiz ameliyat oranının yüzde 30’dan fazla olduğunu ileri süren Prof. Dr. Ömer Kuru, “Maalesef ülkemizde yanlış bir denklem var: Her bel ağrısı eşittir bel fıtığı, o da eşittir ameliyat şeklinde. Böyle bir denklem kurulmaktadır. Bu son derece yanlıştır” dedi.
‘Türkiye’de gereksiz ameliyatların oranı yüzde 30’dan fazla’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, bel fıtığının Türkiye’de çok sık görüldüğünü hatırlatarak, önemli açıklamalarda bulundu.

Her bel ağrısının bel fıtığı olmadığını, her bel fıtığının da ameliyat edilmesinin yanlış olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ömer Kuru, “Maalesef ülkemizde yanlış bir denklem var: Her bel ağrısı eşittir bel fıtığı, o da eşittir ameliyat şeklinde. Böyle bir denklem kurulmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Çünkü bel ağrılarının ancak yüzde 5’inden azında bel fıtıkları oluşur. Ve bunlarında çok az bölümünde ameliyat gerekir. Ameliyat gereken hastalar nörolojik bulgusu olan, refleks kusuru olan, bacaklarında kuvvet kaybı olan hastalardır. Bunların ameliyat edilmesi gerekir. Bunlar yok ise şayet sadece bel fıtığı ve ağrı var diye hastanın ameliyata gönderilmesi gerekmez. Ülkemizde gereksiz ameliyatların oranı yüzde 25-30’dan fazladır. Dolayısıyla bu hastalar gereksiz yere bir ameliyat riski ile karşı karşıya kalmaktadır” diye konuştu.

 

‘türkiye’de
gereksiz
ameliyatların
oranı
yüzde
30’dan
fazla’
Yorum (5)
NRŞ
Ömer bey sizi kendi işinize bakmaya davet ediyorum. Bu malpraktis ortamında aklı başında hiç kimse gereksiz ameliyat yapmıyor. Gereksiz endikasyonla ameliyat yapanlar olabilir, ancak tüm beyin cerrahlarını aynı kefeye koymanız çok çirkin bir yaklaşım. Fizik tedavicilerin içinde de nörolojik kusurlu hastaları ameliyata göndermeyip hastaların nörolojik kusurla kalmalarına neden olan arkadaşlarımız var. Onlara ne diyeceksiniz? Anladığım siz bu son gruba yakın duruyorsunuz. Akademik ünvanını hak ederek alan bir kişi böyle sözler sarfetmez.
0
Cevapla
Caner MUNİS
'Ameliyat eşittir performans, performans eşittir para' denklemi oldugu müddetce bu işin içinden çıkılmaz. Sistemin çarpıklığı sorgulanmalı önce
1
Cevapla
Ali Evren
Başlıklar çok yanıltıcı. Tüm ameliyatları kast ediyormuş gibi. Çok ucuz bir yöntem bu ve siteye yakışmıyor bence. Sperm bankası haberi de öyle. Bence okurlara yapılan bir saygısızlıktır bu. Biraz daha uzun yazın ama doğruyu yansıtsın.
0
Cevapla
brk
acil başvurularının da %90 ı gereksi ama.......
0
Cevapla
cafer yılmaz
Köylere servis gönderilip katarakt op için insanlar toplanmadı, minicik troid nodüller opere edilmedi, her beli ağrıyana çekelim MR bakalım fıtık varmı denip varmış ameliyat edeceğiz denmemiş gibi hoca eleştirilmiş. Mesleğin içinde olmasak bizi kandırabilirsinizde. Lakin bu genel amacı değiştirmiyor. Operasyon=Performans=Mangır Hayırlı işler bol traşlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir