Medimagazin logo

Türkiye Uluslararası Kanser Araştırma Ajansına üye olarak kabul edildi

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı IARC (International Agency for Research on Cancer) 13 Mayıs 2011 tarihindeki yönetim kurulu toplantısında aldığı kararla Türkiye’yi dünyadaki 22. üyesi olarak resmen kabul etti. Bu üyelik ile Türkiye hem teşkilatın yönetiminde rol sahibi olurken, hem de Türk araştırmacılar dünya kanser yükünün azaltılmasına yönelik yürütülen uluslararası araştırmalara katılabilme şansına sahip olacak.
Türkiye Uluslararası Kanser Araştırma Ajansına üye olarak kabul edildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Lion, Fransa -IARC yönetim kurulu başkanı Profesör Pekka Puska’ya gore, Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesinden seçilmiş ilk üye olarak katılımının bu bölgede kanser araştırmalarına ne kadar önem verildiğinin önemli bir işareti olduğunu belirtti.

Toplantıda Türkiye’nin nüfusunun genç olması ve yaklaşık yarısının 30 yaşın altında olmasına rağmen; nüfus büyüme hızı 1.31 olup, yıllık 170 bin yeni kanser olgusunun tespit edildiği ve kanserin ülkede en önemli halk sağlığı problemi olarak görüldüğü belirtilirken şu tespitler yapıldı: Türkiye’deki kanser tipleri gelişmiş toplumlardaki profile doğru kayıyor. Türkiye’deki kanser sıklığı erkeklerde kadınlara göre daha fazla olup erkeklerde 100.000’de 275 kadınlarda ise 100.000’de 165. Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanserleri iken, kadınlarda en sık görülen kanser ise meme kanseri. Yapılan tahminlere göre, eğer hiç bir önlem alınmaz ise; 2030 yılında ülkedeki kanser harcamaları 2 misline çıkacak ve 1.3 milyon kişi kanser hastalığından etkilenmiş olacak.
 
Türkiye’nin IARC yönetim kurulundaki ilk temsilcisi, Prof. Dr. A. Murat Tuncer son on yılda görülen kanser sıklığındaki sabit artışın ve ülkenin değişen demografik özellikleri nedeniyle Türkiye’de kanser kontrol aktivitelerinin önem kazandığını ve son yıllarda önemli bir ivme yakaladığını vurgulayarak, IARC tarafınca yürütülen çalışmalara çok önem verdiklerini ve bu üyelik ile daha fazla oranda uluslararası  işbirliği sağlamayı umduklarını belirtti.

IARC Genel Direktörü ve Başkanı Dr Christopher Wild ise, Asya ve Avrupa arasında doğal bir köprü olarak çok önemli bir ülke olan Türkiye’nin de kanserle yürütülen bu savaşta IARC ile beraber olmasından duyduğu memnuniyeti belirtirken, bu üyelik ile beraber önümüzdeki yıllarda Türk araştırmacılar ile olan işbirliklerinin daha da güçleneceğini ifade etti.

türkiye
uluslararası
kanser
araştırma
ajansına
üye
olarak
kabul
edildi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir