Medimagazin logo

Türkiye MR kullanımında birinci, tomografide ikinci

Sağlık Bakanlığı, AB ile sağlık hizmetlerinin karşılaştırmalı raporunu çıkardı. Türkiye MR kullanımında birinci, tomografide ikinci sırada. Hekim sayımız az ama ameliyathanemiz çok
Kaynak: SABAH - SAFURE CANTURK
Türkiye MR kullanımında birinci, tomografide ikinci
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, Türkiye ile AB ülkeleri arasında altyapı, tıbbi cihaz ve insan kaynağı konularını içeren rakamlarla karşılaştırmalı rapor hazırladı. "OECD, Avrupa Birliği Sağlık İstatistikleri ve Türkiye" raporunda önemli başlıklara yer verildi. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında MR ve tomografi gibi cihazların kullanımında ilk sıralarda dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'de hekim sayısının az olmasına karşın, sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde verildiğine dikkat çekti. Veriler şöyle:

Avrupa Birliği (AB-28) ülkelerinde yaklaşık olarak 1.7 milyon hekim çalışıyor.

En yüksek hekim sayısı 319 bin ile en büyük üye ülke olan Almanya'da.

Türkiye 100 bin kişi başına düşen hekim sayısında 173 hekimle son sıralarda.

AB ülkelerinde 100 bin kişi başına düşen tıp mezunu sayıları 10-15 bandında seyrediyor. Türkiye'de mezun sayısı 6.9 ile AB ortalamasının altında kaldı.

En çok ameliyat odası İtalya'da bulunuyor. İkinci sırada 5 bin 206 ameliyat odası ile Türkiye yer alıyor.

1.000 kişi başına düşen hemşire sayılarına bakıldığında OECD ortalaması 9.

İsviçre, Norveç, Danimarka, İzlanda, Finlandiya gibi ülkelerde bu oran 14'ün üzerinde.

Türkiye, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Endonezya ve Kolombiya da 2'den az hemşire düşüyor.

Bilgisayarlı Tomografi'de (BT) Türkiye, Fransa'dan sonra 2'nci sırada. Fransa'da 11 milyon 261 bin 283, Türkiye'de 9 milyon 825 bin 273 işlem yapıldı.

Manyetik Rezonans (MR) görüntülemede 100 bin kişi başına düşen işlem sayısında Türkiye ilk sırada. Türkiye'de 10 milyon 259 bin 508 işlem yapıldı.

Kullanılabilir yatak sayısında AB ortalaması 534 bin. En yüksek yatak sayısı 744 bin ile Litvanya'da.

Türkiye'de yatak sayısı 235 bin.

 

tibbi cihaz
oecd
manyetik rezonans
bilgisayarli tomografi
Yorum (5)
bozeren
bir başkadır benim memleketim. lay lay lay..
6
Cevapla
murat celikten
performansın yansımalarını direk görüyoruz. herkes hastayı ne kadar erken şutlarım derdinde. sonsuz sınırı olan hasta memnuniyetine kendinizi kaptırırsanız daha nice milyon dolarlar havaya uçar. ameliyat sayısına gelince cerrahların çoğu ameliyat odası bulamıyor ne iş? sıra gelmiyor cerrahlara? tamamen duygusal sebeplerden hem özelde hem de devlette ameliyat sayıları patladı gidiyor. bu istatistikleri oturup yanyana koyarak değerlendiren yok. gidişat hiç iyi değil.
5
Cevapla
a.e
algı bozukluğu geleneksel sanırım
3
Cevapla
SERDAR SEKİ
YANİ BURADA SUÇLU DEVLET ÖYLEMİ?ABUK SABUK HERŞEYE MR İSTEYEN PARA KAZANMAK İÇİN HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN BAZI ART NİYETLİ HEKİMLERİN SUÇU YOK MU? TABİİ CANINI HİÇE SAYAN MESLEK AŞIĞI HEKİMLERİMİZE HİÇBİR LAFIMIZ YOK. BU YAZIDAN ÜZERİNE ALINANLARDAN MUTLAKA CEVAP GELECEKTİR. BEKLİYORUM.
1
Cevapla
Orhan
İngilterede MRI ücreti 400 sterlin Amerikada 500 dolar iken Türkiyede sadece 72 lira. Oralarda da bizdeki kadar ucuz olsa onlarda bol bol kullanırlar.
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir